Mahmure

Sonbaharda Doğanlar Uzun Yaşıyor

Sonbaharda Doğanlar Uzun Yaşıyor

Bilimadamları, sonbaharda doğan kişilerin, baharda doğan kişilerden daha uzun yaşadığını ve yaşlandıklarında daha az hastalandıklarını belirledi.

Güncellenme tarihi:
sonbahar

Almanya`nın kuzeyindeki Rostock`daki Max Planck Nüfusbilim Araştırma Enstitüsü`ndeki bilimadamlarının, Avusturya, Danimarka ve Avustya`da 1 milyondan fazla kişi üzerinde yaptığı araştırmada, doğum ayının ortalama ömür ile bağlantılı olduğu ortaya çıkarıldı.

Mevsim farklılıklarına göre hamilelik sırasında anne adaylarının ne yedikleri ve yılın değişik zamanlarında ortaya çıkan hastalıkların,yeni doğan bebeğin sağlığında ve yaşlılıkta ortalama ömre etkisi olabileceği belirtildi. Araştırma ekibinden Gabriele Doblhammer, "Bahar ayında doğum yapan bir anne, daha az vitamin aldığı kışın son döneminde hamileliğini geçirir. Emzirmeyi bırakıp normal gıdaya başladığında yazın sıcak günleri olur ve bebekler sindirim sistemi hastalıklarına karşı dayanıksız olur" dedi.

Doblhammer, sonbaharda doğan bebeklerin baharda doğanlara göre daha kilolu olduğunu söyledi. Araştırmaya göre, Avusturya`da Ekim-Aralık aylarında doğanların, Nisan-Haziran ayları arasında doğanlara göre 7 ay daha uzun yaşadığı, Danimarka`da ise sonbaharda doğanların baharda doğanlara göre yaklaşık4 ay uzun yaşadığı belirlendi. Güney yarımkürede de durumun aynı olduğunu ortaya çıkaran bilimadamları, Avrupa`da bahar yaşanırken Avustralya`nın sonbaharında doğanların baharda doğanlardan 4 ay daha uzun yaşadığını kaydetti. (AA)

Yayın tarihi: 05.09.2002
332
dahafazlası
YORUMLAR

Eylül ayında doğdum ama kendimi bilbim bileli hastayım nasıl olcak şimdi :)

BURCU ERİŞTİREN 12.11.2014 16:27:01
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.