Mahmure

Sonbahar Depresyonuna Dikkat!

Sonbahar Depresyonuna Dikkat!

Güneş gittikçe etkisini kaybetmeye başladı. Günlerin kısalması ve yaz tatilinin sona ermesi beraberinde ruhsal problemleri de getiriyor...

Güncellenme tarihi:

Güneşin giderek etkisini kaybettiği sonbahar aylarında günlerin kısalması ve yaz tatilinin sona ermesiyle beraber bazı ruhsal problemler ortaya çıkabiliyor. Özellikle sonbahar döneminde nükseden ve gündelik yaşamı olumsuz etkileyen depresyonun belirtileri ve tedavi yöntemlerini Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz anlatıyor…

Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

En az iki hafta boyunca bu şikayetlerden beşini yaşıyorsanız depresyonda olabilirsiniz;

Kendini üzgün ve boş hissetme,

İlginin azalması ve zevk alamama,

Nedensiz kilo alma veya kaybetme,

Uykusuzluk veya aşırı uyuma,

Aşırı hareketlilik veya uyuşukluk,

Sürekli, nedensiz yorgunluk ve enerji kaybı,

Değersizlik ve suçluluk duygusu,

Düşünme, konsantre olma yetisinin azalması,

Ölüm ve intihar düşüncesi.

Sonbahar Depresyonu Kadınları Vuruyor!

Depresif duygu durumu, kaygı ve endişe kadınlarda daha sık görüldüğünden sonbahar depresyonu da genellikle kadınları etkiler. Özellikle daha önce depresyon konmuş kişilerde bu dönemde depresyonun tekrarlama ihtimali artar. Özellikle karamsar, endişeli, özgüveni düşük kişiler bu dönemde daha fazla risk altındadır.

Depresyonu Önlemek Mümkün mü?

Mevsim değişikliği ile ortaya çıkan depresyona karşı Dr. Yavuz bu önerilerde bulundu;

Gün ışığından mümkün olduğunca faydalanın. Bulutlu günlerde dahi sabah veya öğle arasında vaktinizi 20-30 dakika dışarıda geçirin.

Sağlıklı beslenin. İştahınız artsa da karbonhidrat ve basit şekerlere fazla yüklenmeyin ve bol bol su için.

Çok uyumayın. Zor da olsa sabah yataktan erken kalkmaya çalışın.

Yeni hedefler, yeni planlar belirleyin.

İşyerindeki isteksizliği azaltmak için sık ve kısa molalar verin.

Sosyal yaşamınızı keyif alabileceğiniz aktivitelere göre yeniden planlayın.

Spor yapın. Günde 30 dakikalık aktif, tempolu bir yürüyüş yeterli olabilir.

En Etkili Yöntem TMS Tedavisi…

Son derece açık belirtileri nedeniyle kolayca teşhis edilebilen depresyonun tedavisinde ilaç ve psikoterapi yöntemleri kullanılabilir. Ayrıca TMS tedavisi, depresyon konusunda önemli bir yöntemdir.

Dr. Yavuz, manyetik simülasyon tedavisiyle ilaçlara cevap vermeyen ya da tam düzelmeyen hastalarda beyne şok manyetik uyarılar göndererek, beynin hastalanmadan önceki sağlam durumuna dönmesini amaçladıklarını dile getirdi.

TMS tedavisi özellikle hamile ya da emzirme döneminde olan veya ilaç kullanması sakıncalı hastalarda tercih edilen bir yöntem.

Hastalığın şiddetine, kişinin yaş, cinsiyet ve kilosuna göre var olan ilaçlar ve diğer tedavi seçenekleriyle başarılı sonuçlar elde edildiğini belirten Dr. Yavuz, depresyon belirtileri yaşayan kişinin mutlaka bir psikiyatri uzmanına başvurması gerektiğini vurguladı.

 Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz

Yayın tarihi: 25.09.2014
9603
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.