Mahmure

Son işinizden neden memnun değildiniz?

Son işinizden neden memnun değildiniz?

"En son işinizden neden memnun değildiniz?" sorusu bir tuzaktır, çünkü olumsuz bir cevap vermeniz beklenir. Eğer bu soruyu daha önceden düşünmediyseniz patron ya da şirket hakkında söylememeniz gereken bir şeyi ağzınızdan kaçırabilir ve böylece kendi kuyunuzu kendiniz kazarak işsiz kalabilirsiniz.

Bu sorunun sorulmasının amaçlarından biri, başvurduğunuz işten memnun olup olmayacağınızı öğrenmektir. Eğer bir önceki işinizle tatmin olmadıysanız, benzer koşullarda yine tatminsizlik yaşayabilirsiniz. Aşağıda, üç farklı adayın bu soruya verdiği cevabı ve insan kaynakları yetkililerinin bu cevaplara tepkisini okuyabilirsiniz.

- "Eski işimde beni sınayacak zorluklarla karşılaşmadım. Bir süre sonra bana verilen bütün projeler birbirinin aynısı olmaya başladı. Kendimi geliştirebilmem için yaptığım işin beni biraz zorlaması gerekir."

İK yetkilisinin düşünceleri: Burada yapılan işlerin çoğu birbirine benziyor. Bu aday neye dayanarak bu işi daha çok seveceğini söylüyor? Ona istediği zorluk derecesini sunabilecek miyiz?

- "Eski işimi bırakmamın nedeni istikrarsızlık.
Çalıştığım şirket üç kere el değiştirince üç yılda beş farklı patronla çalıştım ve buna daha fazla dayanamadım. Benim bir şirkette aradığım özellik istikrardır.

İK yetkilisinin düşünceleri: Şirketimiz şu anda istikrarlı, fakat ilerisi için kesin konuşamayız.

Bu aday uyum sorunları yaşayıp çabuk yılacakmış gibi görünüyor.

- "Son patronum işime çok karışıyordu ve istediğim gibi çalışmama izin vermiyordu. Herhangi bir şeyi onun istediği gibi yapmasam beni kesinlikle eleştirirdi."

İK yetkilisinin düşünceleri: Kendisini denetleyen bir şefle çalışmada sorun çıkarır mı? Yaptığı işi eleştirmemiz gerekse nasıl tepki verecek? Bu adayı denetlemek zor gibi görünüyor.

Yaptığınız işe odaklanın

Bu soruyu yanıtlarken şirket politikası ya da şirkette çalışan insanlar yerine yaptığınız iş hakkında konuşun. Örneğin şöyle diyebilirsiniz:

Bu soruyu biraz düşündüm ve daha önce çalıştığım işlerde genelde memnun olduğumu söyleyebilirim. Çok değişik insanlarla çalıştım ve uyum sorunu yaşamadım. Fakat çalıştığım işlerden birinde çok fazla evrakla başa çıkmam gerekiyordu. Benim esas güçlü yönüm insanlarla birlikte çalışabilmektir ve itiraf etmeliyim; bu kadar çok evrakla uğraşmak bazen benim için içinden çıkılmaz bir hal alıyordu.

"Çok fazla" ifadesine dikkat edin; sizi sıkanın normal bir iş yükü değil, fakat aşırı bir miktar olduğunu, bu durumun da yapabileceğinizin en iyisini yapmanızı engellediğinizi vurgulamalısınız.

Bu alıştırmayı yaparak işinizden memnun olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz:

Daha önce çalıştığınız ve memnun olmadığınız işleri düşünün; işe giderken ayaklarınızın geri geri gittiği ve yaptığınız işten nefret ettiğiniz zamanları hatırlayın. Yaptığınız iş doğası gereği mi sizi tatmin etmiyordu yoksa ofis ortamından mı sıkılıyordunuz? İşten soğumanızın nedenlerini sıralayarak bir liste oluşturun ve bu listede tekrar eden maddeler var mı diye bakın. Belirli tür bir projeden listenizde birkaç tane mi var? Bazı durumlarla tekrar karşılaşmak istemiyor musunuz? Bu alıştırma dikkat etmeniz gereken hususları belirlemenize ve mülakatta soracağınız soruları kararlaştırmanıza yardımcı olacaktır.

Sıkılmanıza neden olan etkenlerle birlikte hoşunuza gidenleri de belirlerlerseniz başvurduğunuz işin gerçekten sizin için doğru iş olup olmadığına karar verebilirsiniz. İnsanlar sevdikleri işte başarılı olur. Bu soruyu neyi istediğinizi ve neyi istemediğinizi belirlemek için bir fırsat olarak görün; böylece yaptığınız işin aynı zamanda sevdiğiniz iş olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: yenibir.com

Yayın tarihi: 27.11.2003
374
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.