Mahmure

Şirketinizin yeniden yapılanması özgeçmişinize nasıl yansıyacak?

Şirketinizin yeniden yapılanması özgeçmişinize nasıl yansıyacak?

Şirketlerin birleşmesi, devralınması veya kapanması durumunda, çalışanlar özgeçmişlerine ne yazacaklarını bilemezler. Siz de durumu nasıl açıklayacağınızı bilmiyorsanız, dikkat çekici bir özgeçmiş yazmak için önerilerimizi takip edin.

Birleşme ve devralma

Çalıştığınız şirket yeniden yapılanmaya gittiyse, eski ve yeni işvereninizi ve çalıştığınız pozisyonları bir başlık altında yazın. Böylece sürekli iş değiştirdiğiniz izlenimi yaratmamış olursunuz.

Örnek 1: Sadece bir şirket başlığı yapın. En son işinizi en başa yazın.

· A Şirketi (Ağustos 2003'te B Şirketi'yle birleşti) ya da

· A Şirketi (Ağustos 2003'te B Şirketi'ni devraldı) ya da

· A Şirketi (eski adıyla B)

Örnek 2: Çalıştığınız pozisyonları alt alta yazın.

· A Şirketi ( Ağustos 2003'te B Şirketi'yle birleşti)

Pazarlama Uzmanı, 8/2003'ten itibaren

Pazarlama Yöneticisi 6/1995'ten 8/2003'e kadar

Pazarlama Müdürü 2/1993'ten 6/1995'e kadar


Bir düşük pozisyona mı verildiniz?

Yeniden yapılanma sonrası birçok elemanın pozisyonu düşürülür. Önceki pozisyonunuza denk bir iş arıyorsanız özgeçmişinize ne yazacaksınız? Öncelikle işin olumlu yanına odaklanmaya çalışın, yani, patronunuzun yeteklerinizi çok takdir ettiğini ve yeniden yapılanma sürecinde sizi şirkette tutmaya karar verdiğini yazın. Örneğin " Çalışanların son dönemdeki performansına bakılarak işgücünde azalmaya gidildi ve şirkette tutulan XX eleman arasına girmeyi başardım" gibi bir ifade kullanabilirsiniz. Ya da, ikinci örnekteki gibi çalıştığınız pozisyonları alt alta sıralayarak eski pozisyonunuzdaki başarılarınızı belirtebilirsiniz.

İşten mi çıkarıldınız?

Yeniden yapılanma sonucunda işinizden olduysanız son pozisyonunuzu da özgeçmişinize yazın ve yine olumlu özelliklerinizi ön plana çıkarmaya çalışın. En son şirketinizde edindiğiniz becerileri ve şirkete yaptığınız katkıları yazın, işten neden çıkarıldığınızı ise ön mektubunuzda açıklayın.

Hala aynı pozisyonda mısınız?

Art arda birkaç işten çıkarma döneminden sonra aynı pozisyonda kalabilmek bir başarıdır. İşvereninizin size değer verdiğini özgeçmişinizde şöyle açıklayabilirsiniz: "Özverili çalışmam, değişen koşullara çabuk uyum sağlayabilmem ve iyi iş ahlakımla yöneticilerin takdirini kazandım. Altı ayda dört işten çıkarma dönemini kapsayan yeniden yapılanma sürecinde pozisyonumu korudum''

İşvereniniz işi bıraktıysa

İşvereniniz işini bıraktıysa, yine de şirkette edindiğiniz deneyimi özgeçmişinize yazmalısınız. Özgeçmişinizde bu işinizi eski işlerinizden ayrı tutmayın, bu pozisyonda da elde ettiğiniz başarıları ve şirkete sağladığınız katkıları belirtin. Eğer bu pozisyondan yakın zamanda ayrıldıysanız durumu ön mektubunuzda kısaca açıklayın. Şirketten referans olarak gösterebileceğiniz birilerini bulmaya çalışın ve eski iş arkadaşlarınızdan, yöneticilerinizden onları referans göstermek için izin isteyin. Bu kişilere ulaşabileceğiniz telefon numaraları ve adresleri de almayı unutmayın ve aranızdaki iletişimi koparmayın.

Yeniden yapılanmaya siz de katıldınız mı?

Şirketler örgütlenmede birtakım değişiklikler yapınca bütün elemanlardan daha çok çalışmaları beklenir. Şirkette kazandığınız başarılar hakkında yazarken kendinize şu soruları sorun:

· Şirketin bu geçiş dönemini sorunsuz atlatmasına yardımcı olmak için neler yaptın? Şirketin hedeflerine ulaşması için gönüllü olarak sorumluluk üstlendin ya da çalışma saatleri, çalışma yeri vb. konularda esnek davrandın mı?

· İş arkadaşlarınla ilişkini sağlamlaştırdın mı? Şirketin hedeflerine odaklanıp arkadaşlarını motive etmeye, onlara moral aşılamaya çalıştın mı?

· Strateji ve planlamaya katkın oldu mu? Oluşacak yeni yapı için şirket politikaları geliştirmede görev aldın mı?

· Birleşme ya da devralma sürecinde şirket için neler yaptın?

· Örgütlenmede yapılan değişikliklere rağmen çarpıcı başarılar elde ettin mi

Kariyerinizde başınıza ne geldiği değil, sizin bu durum karşısında ne yaptığınız önemlidir. Bu genel olarak hayatta da böyledir. Özgeçmişiniz, karşılaştığınız olumsuz durumlara rağmen doğru adımlar attığınızı anlatır nitelikte olmalı.


Kaynak: yenibir.com

Yayın tarihi: 22.01.2004
447
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.