Mahmure

Şiddet görüyorsanız neler yapabilirsiniz?

Şiddet görüyorsanız neler yapabilirsiniz?

Eğer evinizde fiziksel, duygusal, ekonomik, cinsel ya da psikolojik şiddete uğradığınızı düşünüyorsanız, kendinizi yalnız ve güvensiz hissediyorsanız, çaresiz olduğunuzu, yapacak bir şeyinizin kalmadığını düşünüyorsanız...

Güncellenme tarihi:
Şiddet görüyorsanız neler yapabilirsiniz?
155 "Polis İmdat", Jandarma bölgesindeyseniz 156 Jandarma hattını

ya da

0212 656 96 96 / 0549 656 96 96 numaralı, Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı'nı arayın!

Eğer Hattı ararsanız, uzman psikologlar öncelikle sizi dinleyip sorunun ne olduğunu anlar. Sizi sakinleştirir ve doğru kararı almanıza yardımcı olmaya çalışır.

Eğer eşinizi şikayet etmek istiyorsanız, size en yakın karakola yönlendirip, neler yapabileceğinizi anlatır. Gittiğiniz karakolla irtibat kurup süreci sonuna kadar takip eder.

Karakola gittiğinizde;

*Şikayetinizin tutanağa geçmesini isteyerek, okuduktan sonra tutanağı imzalayıp mümkünse bir örneğini, değilse tarih ve numarasını alın.
*Karakol sizi hekime gönderecektir ya da götürecektir. Bu, hekim ya Hükümet Tabibi ya da bir Adli Tıp görevlisi olacaktır. Oradan da bir rapor alın.
*Herhangi bir Adliye'de Aile Mahkemesi'ne veya Cumhuriyet Savcılığı'na başvurup, Ailenin Korunmasına Dair Kanun uyarınca korunma talebinde bulunabilirsiniz.
*Yaşadığınız şiddete tanık olan veya şiddetten haberi olan aile dostu ya da aile üyesi kişiler de ailenin korunması için sizin adınıza Karakola, Aile Mahkemesi'ne veya Cumhuriyet Savcılığı'na telefonla veya şahsen başvurabilir.
Eğer hukuki bir durum varsa, hattaki avukatımız sizi yasal haklarınızla ilgili olarak bilgilendirecektir. Eğer bir avukata ya da daha detaylı bilgilendirilmeye ihtiyacınız olursa bulunduğunuz şehrin barosuna, varsa baronun kadın hakları merkezine yönlendirilirsiniz.

Eğer psikolojik yardım almanız gerekiyorsa, her şehirde bu konuda destek alabileceğiniz kurumlara başvurmanız önerilecektir.

Eğer sadece bilgi almak istiyorsanız, haklarınız, bu konudaki yasalar ve yapabilecekleriniz, psikolojik destek, maddi destek alabileceğiniz kurumlar, sığınma evleri ile ilgili bilgilendirilirsiniz.

www.aileicisiddeteson.com
Yayın tarihi: 21.07.2011
529
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.