Mahmure

Sıcaklar işinize mani olmasın

Sıcaklar işinize mani olmasın

Yaz sıcaklarından herkes şikayetçi. Ama iş yerlerinde çalışmak zorunda kalanlar, sıcakların yaşattığı sağlık sorunlarının yanı sıra iş verimliliklerinin düşmesiyle de ekstra sıkıntı yaşıyorlar. Uzmanlar çalışanlara öğle yemeğinde yoğurt öneriyor, klima konusunda da uyarıyor.

Güneşin yoğun bir şekilde kendini gösterdiği bu aylarda nefes alamama, ateş basması, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik gibi şikayetler herkesi, özellikle de çalışmak zorunda kalanları rahatsız ediyor. Acıbadem Hastanesi Check- up Kliniği Sorumlu Hekimi Dr. Şirin Parkan çalışanlar için sıcakların yarattığı etkilerle başa çıkmanın yollarının farklı olduğunu söylüyor. Parkan'ın mevsim değişimlerine uyum sağlayabilmek için çalışanlara önerileri şunlar:

Hareketlerinizi yavaşlatın: Ağır çalışmalar yavaşlatılmalı veya günün en serin zamanında yapılmalıdır.

Yaz kıyafetleri giyin: Hafif, açık renkli kıyafetler ısıyı ve güneş ışınlarını yansıtır ve vücudun normal sıcaklığını korumasına yardımcı olur. Sentetik değil, pamuklu kıyafetler giyin.

Vücut sıcaklığını artıracak yiyeceklerden kaçının: Protein gibi metabolik ısı üretimini ve su kaybını artıran yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Su veya alkol içermeyen sıvıları bol miktarda için: Vücudumuz serin kalmak için suya ihtiyaç duyar. Kendinizi susamış hissetmiyor olsanız dahi bol bol su tüketin. Alkollü içecekleri de içmemekte fayda var.

Doktor tarafından önerilmemişse tuz tableti almayın: Tuz kısıtlayıcı diyette olanlar tuz tüketimlerini artırmadan önce doktora danışmalıdır.

Klima bulunan alanlarda daha fazla zaman harcayın: Evlerdeki ve işyerlerindeki klimalar ısı kaynaklı tehlikeleri azaltır.

Sıcak havalarda doğru beslenin: Ağır et yemekleri ve yağlı hamur işleri günlük tempoyu da yavaşlatır. Sofralardan yoğurt ve ayran eksik olmamalıdır. Enerjiyi tamamlamak açısından da karbonhidrat yeteri kadar alınmalıdır.
Yayın tarihi: 05.08.2004
373
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.