Mahmure

Sevgilin olsun mesain artsın

Sevgilin olsun mesain artsın

Avrupalıların yüzde 40'ı en az bir kez iş arkadaşıyla aşk yaşarken, başta İngilizler var. Ofiste aşk 'verimi artırıyor' ve sevgililere birbirini daha iyi tanıma fırsatı veriyor.

Avrupalılar iş ve aşkı karıştırıyor

Avrupalıların yaklaşık yüzde 40'ı, en az bir kere iş arkadaşlarıyla aşk yaşamış. Alman 'Stern' dergisi, 'işyerinde aşk'ı inceleyen bir haber dosyası yayımladı. Haberde 'aşk ve iş' üzerine farklı tarihlerde, çeşitli Avrupa ülkelerinde yapılan araştırmalara yer verildi. Araştırmalara göre Avrupalıların çoğu işyerinde aşkı onaylamasa da, birçoğunun başından böyle bir ilişki geçmiş. Yaşlı kıtalıların yüzde 40'ı en az bir kere bir iş arkadaşıyla aşk yaşamış. Dört Avrupalıdan biri, böyle bir ilişki yaşamayı düşünebileceğini belirtti. İşyerinde aşka en sıcak bakanlar İngilizler ve İrlandalılar.

İngiliz ve İrlandalıların yüzde 41'i böyle bir ilişki yaşadıklarını itiraf etti. Yüzde 29'luk oranla ise İspanyollar bu alanda en tutucu millet.

Sevgiliyi beklerken mesai

İtalyanlar da işyerinde aşk yarışında önde gidenlerden. Yüzde 40'ı bir iş arkadaşlarıyla aşk yaşayan İtalyanları, kendi ifadelerine göre aşk daha çalışkan kılıyor. Kadın ve erkeklerin yüzde 56'sı, aynı işte çalıştıkları biriyle beraber olduklarında daha yoğun çalıştıklarını, yüzde 12'si, âşık oldukları kişinin işinin bitmesini beklemek için 'fazla mesai' yaptıklarını ileri sürdü.

Uzmanlara göre iş arkadaşlarıyla kurulan ilişkiler genellikle sağlam ve uzun vadeli oluyor. Bunun nedeni ise kişilerin işyerinde çok vakit geçirmeleri ve karşılarındakini iyice tanıma fırsatı bulmaları. Almanya'da çiftlerin yüzde 30'u işyerinde tanışıyor. İşyerinde aşk yaşayanların motivasyonlarının arttığına bunun da işyerindeki verimi olumlu yönde etkilediğini vurgulayan uzmanlar, işyerindeki diğer kişilerin genelde bu tarz ilişkileri tasvip etmediklerini, özellikle de üst ve ast arasındaki ilişkilere kötü gözle bakıldığına dikkat çekiyor.

Yayın tarihi: 02.03.2004
288
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.