Mahmure

Sektör değiştirmek sizi korkutmasın!

Sektör değiştirmek sizi korkutmasın!

İş yaşamında en büyük korkularımızdan biri sektör değiştirmek...

Büyük bir istekle başladığımız kariyer yolculuğumuzu başka bir yöne çevirmek korkutur bizi. Daha önce yaptıklarım ne olacak, işverenler özgeçmişimi gördüklerinde ne düşünecekler diye kaygılanırız. Oysaki bu kaygılar yersizdir çünkü her deneyim bize başka yetenekler katar. Bunların hepsinin toplamında iş yaşamındaki duruşumuz ortaya çıkar.

Hangi sektörde olursak olalım bizi biz yapan yeteneklere 'taşınabilir yetenekler' deniyor. İsmimiz gibi yeteneklerimizi de gittiğimiz iş yerine taşır, bu şekilde fark ediliriz. Peki taşınabilir yetenekler nelerdir?

İletişim yeteneği: İletişim kurma becerisi, takım ruhu bilinci, motivasyon yüksekliği.

Teknik bilgiler: Bilgisayar programlarına hakimiyet, teknik bir hata oluştuğunda sorun çözme yeteneği.

Hafıza gücü: Evrak ve bilgi saklamak, analiz yapma ve araştırma yeteneği.

Örneğin bir şirket eğitmenisiniz ve bu yetenekleri insanlara öğretmeniz gerekiyor. İşverenlerin sizden istediği en temel şey, bu özellikleri öğretmeniz olacaktır. Bu yüzden çalışanlar da verimli bir iş yaşamı için bu yeteneklere sahip olmaları gerektiğini kısa süre içinde anlarlar. Ya da bir yöneticisiniz: O zaman da durum değişmez. Eleman ararken yine aynı özellikleri, yani iş yaşamında kimin hangi beceriyi şirketinize katabileceğine bakarsınız.

Yeteneklerimi nasıl belirleyebilirim?
Öncelikle geçmişte yaptığınız işle yeni seçtiğiniz iş hakkında düşünün. Bugüne kadar bu özelliklerden hangilerine sahip olduğunuzu belirleyin, hatta bir kalem kağıt da alıp not alın. Daha sonra yapmak istediğiniz işte hangi özelliklerin istendiğine bakın ve kendi özelliklerinizle karşılaştırın. Bu şekilde her şeyi daha net görebilirsiniz.

Kendiniz için çizeceğiniz kariyer yolunda ilk olarak bu maddeleri düşünün. İş yaşamınızdaki başarınız bu sorulara vereceğiniz cevaplarda saklı, unutmayın.

Kaynak: www.monster.com
Yayın tarihi: 14.08.2007
528
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.