Mahmure

Salonunuzu Doğru Şekilde Dekore Edin!

Salonunuzu Doğru Şekilde Dekore Edin!

Küçük ve tıkış tıkış olan salonunuzu dekore ederek daha geniş gösterebilirsiniz. Bunu nasıl yapabileceğimizi Homify bizim için hazırladı...

Güncellenme tarihi:

Köşeleri değerlendirinKüçük ya da orta büyüklükte bir salonunuz varsa veferah bir ortam istiyorsanız, ilk dikkat etmeniz gereken şeylerden biri köşe ve kenarları aktif kullanım alanına dahil etmektir. Örneğin Baltalimanı'nda bulunan bu şık evin oturma odası çok geniş olmamasına rağmen, bir sediri andıracak şekilde tüm köşe ve boşlukları evin kullanım alanına dahil eden oturma grubu sayesinde odanın ortasında geniş bir alan açılmış. Burada ayrıca çok yer kaplayan hantal bir oturma grubu yerine, daha küçük ama aynı oranda şık görünen bir köşe düzenlemesinin yapılması da mekânın olduğundan çok daha ferah görünmesini sağlıyor. Açık renk skalası ve mekânı dolduran doğal ışık da cabası.

Açık ve pastel renklerEğer çok büyük bir salonunuz yoksa, salon dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken konulardan biri de renk seçimi ve doğal ışığın maksimum kullanımıdır. İstanbul'da bir firmanın kataloğundan seçtiğimiz bu örnekte, pencerelerin önüne herhangi bir engel konulmaması ve oturma grubuyla pencere arasında bırakılan boşluk hoş bir etki sağlarken, duvar, zemin ve mobilyalarda nötr ya da pastel renklerin seçilmesi mekânın ferahlığını daha da vurgulamış oluyor.

Dikine değil enine

Bildiğimiz şekillere sahip olmadığı ya da tuhaf açıları olduğu için bazı salonları dekore etmek hem zor, hem de kendine has çözümler bulmayı gerektirdiği için son derece zevklidir. Kıbrıs'taki bu dairenin mutfakla bileşik olan salonu da normalin dışına çıkan ince-uzun yapısıyla dikkat çekiyor. Böyle bir salonda birçokları dikine bir düzenleme tercih edip salonun kullanım alanını kısıtlayabilirdi. Oysa bu dairenin dekorasyını üstlenen firma, bunun yerine küçük mobilyaların ve açık renklerin ahşap sıcaklığıyla harmanlandığı daha minimal ve enine bir düzenleme yapmış. Bu sayede mutfaktan başlayan akışkanlık, hem üslup hem de fiziksel anlamda kesintiye uğramadan devam ederken, normalde atıl kalacak olan duvar dipleri de kullanım alanına dahil edilmiş oluyor.

Küçük cepler oluşturun

L şeklinde olan ya da bunun gibi kendine has küçük girinti ve çıkıntıları olan salonlarda ise, bu tarz ekstra bölümleri kaderine terk etmeyip, iyi bir planlamayla kullanım alanına sokabilirsiniz. Bursa'daki bu dairenin salonunda bulunan bu küçük çıkıntının dekorasyonu söz konusu yaklaşımın en iyi örneklerinden biri. Burada kontrast oluşturan kitaplıklarla kenarlar en iyi şekilde değerlendirilirken, o şık modern lambalar ve berjer koltukla kitap okumayı sevmeyenleri bile raftan bir kitap çekip o koltuğa oturmaya sevk edecek kadar davetkâr bir ortam oluşturulmuş. Böyle alışılmadık bir çıkıntı herhalde ancak bu kadar güzel değerlendirilebilirdi.


Yayın tarihi: 11.05.2015
5215
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.