Mahmure

Sağlık raporu neden önemli?

Sağlık raporu neden önemli?

İşinizden olmak istemiyorsanız hasta olduğunuz günlerin raporunu almayı unutmayın!

Güncellenme tarihi:
sağlık

Hastalıklara bağlı olarak yaptığınız devamsızlıkları gerekli süre içinde, doktor raporuyla işyerinize bildirmeyi unutmamalısınız. Bunu İhmal etmeniz işinizi kaybetmenize bile yol açabilir. Konunun detaylarını Avukat Begüm Tekin anlatıyor...

İşveren tarafından sağlık nedenlerinden kaynaklanan devamsızlığa dayanılarak iş sözleşmelerinin feshedilmesi söz konusu olabiliyor. İş kanunu bu konuda işvereni haklı bulmakta ve derhal fesih hakkı düzenlenmektedir, ilgili maddenin birinci fıkrasında iş sözleşmelerinin işveren tarafından sağlık nedenlerine dayalı olarak feshine ilişkin esaslar bulunmaktadır.

İlgili madde kapsamında, iş sözleşmesinin sağlık nedenlerinden kaynaklanan devamsızlığa dayalı olarak feshi için, söz konusu devamsızlığın bildirim süresinin 6 haftayı aşması gerekmektedir.

Örneğin, iki yıllık çalışma süresinde altı haftalık bildirim süresi uygulanmaktadır. Böylesi bir durumda işçinin sağlık nedenleri ile işe devamsızlık yapması halinde iş sözleşmesinin bu nedenle feshi için, devamsızlığın 12 hafta boyunca sürmüş olması gerekmektedir.

İş sözleşmelerinin bu kapsamda feshi halinde bildirim süresi verilmesi gerekmeyeceğinden herhangi bir ihbar tazminat hakkı gündeme gelmeyecektir.

Ancak; çalışma süresinin en az bir yıl olması koşulu ile, çalışma süresinin gerektirdiği kıdem tazminatı çalışana mutlaka ödenecektir.,

Haklarınızın ne kadar farkındasınız?

Yayın tarihi: 23.06.2009
980
YORUMLAR

çok doğru başıma geldi biliorum herkes önlemini alsın!

melis 28.06.2009 17:29:57
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.