Mahmure

Referanslarınız kaderinizi belirleyebilir

Referanslarınız kaderinizi belirleyebilir

ABD'deki Accountemps adlı şirketin yaptığı araştırmaya göre, referans olarak gösterdiğiniz kişilerle ilişkiyi koparmamanız çok önemli.

Araştırmaya katılan üst düzey yöneticiler, adaylardan birini işe almadan önce referans olarak gösterilen en az üç kişiyle görüştüğünü söyledi.

Ankette yöneticilere "Referans kontrolü yaparken ortalama kaç kişiyi arıyorsunuz?" sorusu soruldu. Yöneticilerin yüzde 75'i üç veya üçten daha fazla cevabını verirken sadece yüzde 4'ü "Hiç kimseyi arama" dedi.

Accountemps'in başkanı Max Messmer "İş arayanlar, mülakat sürecinde çok önemli bir yeri olan referanslara gereken dikkati göstermiyor" dedi. "Şirketler işe alacakları kişiyi seçerken hata yapmamak için teklif sunmadan önce adaylar hakkında mümkün olduğunca çok bilgi edinmeye çalışıyorlar. Adaylar, sahip oldukları yetenek ve deneyimi en iyi anlatacak kişilerin adlarını referans olarak vererek işe alınma şanslarını artırabilirler."

İşten çıkarılanlar için öneriler

Ekonomi durgun, çok kişi işini kaybetti ve yeni iş alanları da oluşmuyor. Şirketlerin işçi çıkarma veya yeniden yapılandırma politikalarından siz de etkilendiyseniz işte size birkaç öneri:

İnsan kaynakları sitelerine veya ajanslarına üye olun.

Aldığınız krediler ve borçlarınız konusunda bir finansal kuruma danışın.

Harcamalarınızı kesin. Gereksiz masraf yapmayın.

Her gün sizi oyalayacak bir şeylerle meşgul olun.

Her zaman uyandığınız saatte uyanın ve düzenli yaşayın.

Günlük gazeteleri okuyup size yararı dokunabileceğini düşündüğünüz yerleri arayın.

Bilgisayar kursuna ya da gönüllü bir derneğe katılmak gibi yararlı bir şeyler yapın.

Kendinizi suçlamayın, ekonomik krizin bir sonucu olarak işten çıkarıldınız.

Unutmayın ki sizin durumunuzda, hatta daha kötü durumda olan birçok kişi var.

Kaynak:www.yenibir.com
Yayın tarihi: 05.09.2003
490
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.