Mahmure

Referans listeniz önemlidir

Referans listeniz önemlidir

İş ararken özgeçmişinizdeki referansların önemi büyüktür. Referans kontrolü bir işe kabul edilmenizi sağlayabilir veya reddedilmenize neden olabilir.

Özgeçmişinizde referans olarak gösterdiğiniz kişileri tek tek arayın ve yeteneklerinizi, şimdiye kadar elde ettiğiniz başarıları iyi anlamış olduklarından emin olun. Böylece sizi insan kaynakları yetkililerine iyi tanıtabilirler. Bu ipuçlarını kullanarak basit bir referans listesini güçlü bir pazarlama aracına dönüştürebilirsiniz.

Genel referans önerileri

Referans olarak, yaptığınız işin değerini bilen ve sizin hakkınızda olumlu şeyler söyleyecek kişileri seçin. Unvanı etkileyici olan fakat sizi yeterince tanımayan kişileri referans listenize eklemeyin. Özgeçmişinizde belirttiğiniz kişiler, insanlarla iyi iletişim kurabilmelidir ki sizi işe alacak olan yetkilileri iyi bir eleman olacağınıza ikna etmeyi başarabilsinler.
Referanslarınızı şimdiki veya eski şeflerinizle sınırlamayın. Referanslarınızı seçerken, iletmek istediğiniz mesajı düşünün. Örneğin, liderlik özelliğini ve muhasebe konusundaki yeteneğini kanıtlamaya çalışan bir satış müdürüyseniz şefinizi, önemli müşterilerinizden birini ve bir elemanınızı referans olarak gösterebilirsiniz.

Diğer seçenekleriniz ise satış firması yetkilileri, üniversitedeki hocalarınız, danışmanınız, üyesi olduğunuz derneklerin başkanları, iş arkadaşlarınız, mesleğinizde deneyimi olan ve size yol gösteren kişiler ve iş nedeniyle tanıdığınız diğer insanlar.

Birlikte bir işte çalışmadıysanız akrabalarınız ve arkadaşlarınızı referans olarak göstermekten kaçının. Herkes Ayşe Teyze'nizin sizin hakkında harika şeyler söyleyeceğini bilir.

Referans olarak gösterdiğiniz kişilerden adres ve telefon numaralarını başvurduğunuz şirketlere vermek için izin isteyin. Sizin hakkınızda tam bilgi verebilmeleri için referans olarak gösterdiğiniz herkese özgeçmişinizin bir kopyasını verin.

Belirli bir sayıda referans göstermeniz istenirse, bu sayıdan birkaç fazla referans belirtmek iyi olur. Böylece, şirket referanslarınızdan birine veya birkaçına ulaşamazsa listedeki diğer isimleri arayabilir. Referanslarınızın kolay ve çabuk ulaşılır olması işi almanızı hızlandırabilir.

Belirtmeniz gereken referans sayısı mesleğinize bağlıdır. İş arayanların çoğu için üç -beş referans yeterlidir, fakat bazı alanlarda (tıp ve akademisyenlik gibi) daha çok referans gerekir.

Referans listenizi oluştururken

"Referans Listesi" gibi bir başlıkla yeni bir belge oluşturun ve bu belgeye referans gösterdiğiniz kişilerin adlarını, adreslerini, telefon numaralarını ve e-mail adreslerini yazın. Bu kişilerle ilişkinizi ve kaç yıl birlikte çalıştığınızı da kısaca belirtin. Sayfa düzenini özgeçmişiniz ve ön mektubunuza benzer yapın, aynı puntoyu ve aynı karakterleri kullanın.

Kaynak: www.yenibir.com

Yayın tarihi: 03.10.2003
377
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.