Mahmure

Pazartesi kabusunu yenin!

Pazartesi kabusunu yenin!

İş hayatı yönelimleri uzmanı Richard Reeves, her pazartesi işe mutlu gitmenin sırlarını yazdı.

İş hayatı, modern yaşamın en kötü sorunlarının nedeni olarak gösteriliyor. Öyle ki, stres, boşanma, kalp hastalıkları, uykusuzluk, kanser, depresyon ve cinsel sorunlar, çalışma hayatının getirdikleri arasında sıralanıyor.

'Mutlu Pazartesiler' adlı kitabın yazarı Richard Reeves, hayatı daha iyi hale getirme fırsatının, insanın elinde olduğu görüşünde. Reeves'e göre sorun, çalışmakta değil, insanların çalışmaya karşı tutumlarında. "Çalışma hakkında yeni ve daha iyi, gerçeği yansıtan bir söyleme ihtiyacımız var" diyen Reeves, bu nedenle 'Çalışmak harika bir şeydir' sloganıyla, 'iş hayatına' rağmen hayatı güzelleştirmenin yollarını kitabında toplamış.

Siz de pazartesi sendromunu yaşayan çalışanlardansanız, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) tarafından yayımlanan, Reeves'in 'Çalışmayı Zevke Dönüştürmek - Mutlu Pazartesiler' adlı kitabındaki şu önerilere göz atın:

İşte altın öneriler

Bitkinliği unutun; gerçek düşman paslanmadır.

Serüvenlerin en büyüğü, yaptığınız iştir.

Çalışma, rehin alınan zamanımız için ödediğimiz fidyedir.

Sevdiğiniz bir işte çok fazla çalışmak sizi sosyal parya yapmaz.

Bütün deliller dikkate alındığında, çalışma suçsuzdur. Mesele sadece, çalışmanın geveze sınıfların tercihlerinin günah keçisi haline getirilmiş olmasıdır.

Çalışma, mutluluk hapıdır.

Günlerden pazartesi, saat sabahın dokuzu: İşte oyun zamanı...

Richard Reeves kimdir?

Richard Reeves, İngiltere'de Endüstriyel Topluluk adlı kuruluşta Gelecek Çalışmaları Direktörü. Aynı zamanda gazeteci olan Reeves, The Guardian gazetesinde iki haftada bir köşe yazıyor. Observer ve New Statesman gazetelerinde de sık sık makaleleri yayımlanan Reeves, işyerindeki trendler konusunda İngiltere'nin önde gelen uzmanları arasında yer alıyor.

Kaynak: Milliyet

Yayın tarihi: 13.01.2004
443
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.