Mahmure

Patronunuza hamile olduğunuzu hemen söylemeyin

Patronunuza hamile olduğunuzu hemen söylemeyin

Nihayet bebek sahibi olmaya karar verdiniz. Ancak önünüzde büyük bir engel var; patronunuz.... Onun bu kararı nasıl karşılayacağını bir türlü kestiremiyorsunuz. Bırakın kara kara düşünmeyi ve önerilerimize kulak verin. İşte patronunuza hamile olduğunuzu söylemenin yolları...

Patronuma hamile olduğumu nasıl ve ne zaman söylemeliyim?

Düşünürken bile karnınıza ağrılar giriyor değil mi? İnsanın böyle özel bir haberi patronuyla paylaşması çok kolay olmasa gerek. Sakin veya endişeli olsanızda bu haberi nasıl söyleyeceğinize en iyi siz karar verirsiniz. Onun bu işe nasıl tepki vereceği işyerinizin kültürüne ve patronunuzla olan ilişkinize bağlıdır.

Ya patronum bu haberi iyi karşılamazsa?

Malesef bazı patronlar hamile bayan çalıştırmak konusunda pek hoşgörülü olamıyor. Patronunuzun böyle bir tepki verebileceğini düşünüyorsanız hamileliğiniz 14-20 haftasına kadar onu bu konudan haberdar etmemeniz daha akıllıca olur. Bu süreçte, hamileliğiniz işinizi engelleyecek durumda değildir ve patronunuza hamileykende çalışabileceğinizi göstermiş olursunuz. Hamile olduğunuzu maaş zammı aldıktan sonra söylemeyi de tercih edebilirsiniz.

Patronumun destek olacağını düşünürsek?

Hamilelik haberinizin olumlu karşılanacağını düşünüyorsanız İnsan Kaynaklarına hamileliğiniz süresince yerinize çalışacak birini almaları için haber verebilirsiniz.Böylelikle, hamileliğinizi daha sağlıklı ve stressiz geçirebilirsiniz.

Patronumun tepkisini nasıl kestirebilirim?

Patronunuza hamile olduğunuzu söylemeden önce hamilelik geçirmiş iş arkadaşlarınıza danışabilirsiniz. Ayrıca insan kaynaklarından hamilelik ve geçici işten ayrılma durumlarında nasıl bir prosedür izlendiğini öğrenebilirsiniz.***

Bu haberi patronuma en iyi şekilde nasıl söylerim?

Ne zaman ve nasıl söyleyeceğinizi önceden planlayın ve konuşmak için önceden randevu alın. O gün geldiğinde işyerinizde neler olup bittiğini ve patronunuzun iyi gününde olup olmadığını gözlemlemeye çalışın. Eğer bu haberi söylemek için kötü bir zamanlama olduğunu düşünüyorsanız randevuyu başka bir güne erteleyin.

Görüşme sırasında işvereninizin soru ve endişelerini yeterince cevaplamaya dikkat edin. Olumsuz tepkilere karşı dayanıklı olmaya çalışın.

Önce bir tebrik sonra da performansını etkilemesinden duyulan kaygılardır. İşe ne zaman ara vereceğiniz, çalışmaya tekrar ne zaman başlayacağınız ve çocuk bakımı koşullarıyla ilgili konuşmaktan kaçının. İşe ara vermeniz gereken vakite kadar bekleyin. Bu sırada patronunuzun, bu habere alışması ve düşünmesi için zaman tanımış olursunuz.
Yayın tarihi: 16.10.2003
6153
dahafazlası
YORUMLAR

Yazılan bu makale gerçeklikten uzak ve yanıltıcı....Çalışan bayanın çalışma ortamı, işyerinin kurumsallığı gibi faktörler çok önemli...Gebe çalışan için riskli çalışma ortamlarının bulunabileceği düşünüldüğünde böyle bir genelleme yaparak yazı yazmak sakıncalı....Tüm bu faktörleri yok saysak bile, yasalar gereği bildirmekle yükümlü ki işveren gerekli önlemleri alabilsin...Üstelik çalışma saatleri, çalışma saatlerini düzenleyici,kontrol amaçlı izinler gibi haklar da var...İş kaygısı nedeniyle kendisinin ve bebeğin sağlığını hiçe sayıcı bir yazı olmuş

Mehmet GÖHER 17.04.2009 17:50:10
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.