Mahmure

Patronla iyi geçinmek bir sanat

Patronla iyi geçinmek bir sanat

Uzmanlar, iş hayatında patronun huyları çok iyi bilinse de onu rahatsız eden uygulamaların bulunduğunu belirterek, patronu kızdırmadan geçinmenin püf noktalarına dikkat edilmesini öneriyor.

İş hayatında yaşanan zorluklar, herkesi tedirgin ederken, bazen bilmeden ve istemeden yapılan yanlış hareketler, çalışanı güç duruma sokuyor. Patronun huylarını çok iyi bilse de onu rahatsız eden uygulamalardan vazgeçmeyenlerin, her zaman gözden düştüğünü kaydeden uzmanlar, patronla iyi geçinmek için şunlara dikkat edilmesini öneriyor:

Patronlar, çalışanlarının kendilerinden daha alt seviyedeki iş arkadaşlarına patronluk taslamalarına kızarlar.

Hatalarınızı patrondan gizleme ya da suçu başkalarına yükleme gayreti içinde olmayın. Hatanız varsa, bunu açıklayın. Hatanızı düzeltmek için birlikte çözüm arayın.

Her zaman işe geç kalabilirsiniz. İş saatleri başladıktan sonra işyerine gelince, patrona görünmeden çalışma yerinize ulaşmaya kalkışmayın. İşe geç kaldığınız zaman doğruca patrona gidip durumu açıklamanızda yarar var.

Patronunuz size hatalarınızı açıkladığı zaman kendinizi savunmaya kalkışmayın, cesaretle hatalarınızı kabul edin ve bunların tekrarlanmayacağı konusunda patrona güvence verin.

Bir işin başında olan kişiler, fazla konuşulmasından hoşlanmazlar. Laf yerine iş üretmek ve her zaman gerektiği kadar konuşmak doğru olur.

İş arkadaşlarınızla kıran kırana rekabet etmekten kaçının ve işyerinde dedikodudan uzak durun.
Yayın tarihi: 12.11.2004
407
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.