Mahmure

Partneriniz Başarınızla Yaşayabilir mi?

Partneriniz Başarınızla Yaşayabilir mi?

Kadınların iş dünyasındaki konumlarının her geçen gün daha da önem kazanması, aşk hayatlarım çıkmaza sürüklüyor. Artık ilişkilerin arasına giren yeni kara kedinin adı: "Kariyer"

James Brown'un o çok ünlü şarkısındaki gibi dünya artık sadece erkeklerin dünyası değil. Zaman, kadınlara çok şey katarken sanki karşı cinsten birşeyler götürdü, öyle değil mi? Hemcinslerimizi hayatın her alanında erkeklerle rekabet içinde görmek bir kadın olarak bizi ne kadar gururlandırsa da erkeklerin halini düşünmeden edemiyoruz.

Marslılarla Venüslülerin Rekabeti

Sırf daha güçlü diye erkeklerin dışarı çıkıp avlandığı, kadının ise yemek pişirip çocuk baktığı devirler çoktan geride kaldı artık. Eski zamanlardan farklı olarak günümüzde para, statü ve başarı kadınlar açısından da büyük önem taşıyor. Giderek modernleşen aynı zamanda ağırlaşan yaşam koşulları kadınların iş hayatında daha aktif bir rol almasına neden olurken erkekler açısından bu durum aslında farklı bir açıya sahip, iş hayatlarında hemcinsleriyle rekabet ederken ortaya birden bire karşı cinsin çıkması elbette ki kariyer stratejilerinin altüst olmasına yol açtı. Bunun yanı sıra iş hayatında Marslılarla Venüslülerin yaşadığı rekabet ortamının, her iki tarafın da özel hayatını etkilemesi kaçınılmaz bir hal aldı. Birlikte oldukları kız arkadaşlarının ya da eşlerinin iş hayatlarında kendilerinden daha üstün bir pozisyonda olması, daha çok para kazanması günümüzde birçok erkeğin basını ağrıtıyor. Para ve başarıyla birlikte her iki tarafında egolarında birtakım değişikliklerin yaşanabileceği böylesi bir durumda, ilişkinin rotası ve ömrü için bazı noktala-ra dikkat etmek gerekiyor. Eğer onu gerçekten seviyorsanız modern zamanlarda yaşanan ilişkilerin yeni kurallarına bir göz atmanızda fayda var...

Partnerinizden daha zengin ya da başarılı mısınız? Cevabınız evet ise bu durum ilişkinizi nasıl etkiliyor? İşte ilişkinize pozitif bir yaklaşım kazandıracak önerilerle ilişkilerinize yeni bir boyut gelecek.

• Sosyal yaşamda olduğu gibi ikili ilişkilerde de gelenek ve göreneklerin önemli bir yeri bulunuyor. Eğer partneriniz bu tip değerlerin önem taşıdığı bir aile ortamında yetişmişse, doğal olarak kadının erkekten daha fazla para kazanmasına karşı çıkabilir. Onu düşüncelerinden ötürü suçlamayın.

• Daha fazla para ve başarının hiç kimseyi diğerinden daha üstün bir noktaya getirmediğini asla unutmayın. Bu nedenle partnerinize karşı üstünlük taslamaktan kesinlikle kaçının. Unutmayın, bu yıl sizin yılınızsa gelecek yıl da onun yıldızı parlayabilir.

• Asla onu değiştirmeye çalışmayın. Davranışlar değiştirilebilir ama değerler asla! Bir gün değişeceği umuduyla beklemek paylaşacağınız güzel anlara gölge düşürecektir.

• Partneriniz işsizse ya da işinden memnun değilse ona bazı kariyer önerilerinde bulunun. İyi bir iş iyi bir CV'den geçer. Ufkunu genişletebilecek birkaç iş önerisinin ardından CV'sini yeniden hazırlamayı teklif edin. Fakat bunları yaparken egosunu incitecek tavırlardan ve sözcüklerden kesinlikle kaçının.

• İlişkinizi analiz edin. Partnerinizde olumlu ve olumsuz gördüğünüz özellikleri gözden geçirin. Eğer erkek arkadaşınız için güçlü olmak, ne kadar para kazanıldığıyla orantılıysa ilişkiniz büyük bir tehlikede demektir. Tam tersi bir durumda ise size olan sevgi ve bağlılığım para ya da herhangi bir şeyle ölçmüyorsa beyaz atlı prensinize çoktan kavuşmuşsunuz demektir.
Yayın tarihi: 13.09.2002
494
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.