Mahmure

Özgeçmişinizin uzunluğu ne kadar olmalı?

Özgeçmişinizin uzunluğu ne kadar olmalı?

"Özgeçmişim ne kadar uzunlukta olmalı?" özgeçmişler hakkında en sık sorulan sorulardan biridir. Yakın zamana kadar iş arayanlara özgeçmişin bir sayfayı geçmemesi gerektiği söylenirdi. Bu altın kuralın dışına çıkan özgeçmişler bir kenara atılırdı. Fakat zaman değiştikçe özgeçmişle ilgili kriterler de değişti.

Şimdi uyulması gereken kural, özgeçmişinizin mülakata çağrılmanızı sağlayacak uzunlukta olması. Bu kural çok belirsiz gibi görünüyor ama artık herkes için geçerli, kesin olarak belirlenmiş bir özgeçmiş uzunluğu yok. Özgeçmişinizi yazarken göze almanız gerekenler kariyer hedefiniz, mesleğiniz, sektörünüz, deneyiminiz, kaç iş değiştirdiğiniz, elde ettiğiniz başarılar ve eğitim durumunuz.

Özgeçmişinizin ne kadar uzun olacağına karar vermeden önce bunları göz önünde bulundurun:

Özgeçmişiniz bir pazarlama aracıdır, otobiyografi değildir. Kısa ve öz tutmaya çalışın ve en önemli özelliklerinize odaklanın. Sizi şimdiki hedefinize götürmeyecek geçmiş deneyimlerinizi eleyin. Özgeçmişinizdeki her sözcük sizi tanıtmalı ve şirket için ne kadar değerli bir eleman olacağınızı anlatmalı. Mülakatta anlatacak bir şeyler ayırmayı da unutmayın.

İşverenler boş bir pozisyonu doldurmak için bazen yüzlerce hatta binlerce özgeçmiş arasından seçim yapmak zorunda kalabilir. İnsan Kaynakları yetkilileri hangi özgeçmişlerin "değerlendirmeye alınacaklar" arasına gireceğine karar vermek için onlara sadece bir göz atar. Mülakata çağrılırsanız özgeçmişiniz daha dikkatli okunacaktır, fakat siz yine de en önemli özelliklerinizi en üste yazmaya bakın.

Tek sayfalık özgeçmiş

10 yıldan az deneyiminiz varsa,

Kariyerinizde büyük bir değişiklik yaptıysanız ve daha önce edindiğiniz deneyim yeni hedefinize uygun değilse,

Sadece bir şirkette birkaç pozisyonda çalıştıysanız,

özgeçmişinizin bir sayfa olması yeterlidir.

İki sayfalık özgeçmiş

Hedefinize uygun 10 yıllık veya daha fazla deneyiminiz varsa,

Mesleğiniz teknik beceriler gerektiriyorsa ve kendi bilginizi kanıtlamak için özgeçmişinizde daha çok yere ihtiyacınız varsa,

iki sayfalık bir özgeçmiş yazabilirsiniz.

En önemli bilgiyi ilk sayfanın en başına koyun. Kariyer özetiyle devam edin, böylece özgeçmişinizin en göze çarpan bölümünde en tanıtıcı özellikleriniz olsun. İkinci sayfaya da sayfa numarası verin ve adınızı, adres ve telefon numaralarınızı yazın.

Üç sayfa veya daha uzun özgeçmiş

Lider konumunda birçok başarı elde etmiş deneyimli bir yöneticiyseniz,

Birçok yayın çıkarmış, konferanslara konuşmacı olarak katılmış, mesleki kurslar, lisans programları bitirmiş bir akademisyenseniz,

özgeçmişiniz üç sayfa veya daha uzun olabilir.

Çok sayfalı özgeçmişlerde ikinci sayfadan sonra ek sayfa kullanabilir. İş arayanlar duruma göre bütün belgeyi mi göndereceklerine yoksa yalnızca ilk iki sayfayı mı göndereceklerine karar verebilirler.

Kaynak: yenibir.com
Yayın tarihi: 09.10.2003
352
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.