Mahmure

Özgeçmişiniz doğruyu söylüyor mu?

Özgeçmişiniz doğruyu söylüyor mu?

İnsanların özgeçmişlerini dürüstçe yazmamalarının ana nedeni beklentileri karşılayamamaktan, ya da işe daha iyi özelliklere sahip bir adayın alınmasından korkmaları. Özgeçmiş yazarken bire on katmak ya da küçük yalanlar eklemek o kadar yaygın ki, bu rekabet ortamında fark edilebilmek için birçok kişi bu yöntemi kullanmaktan kendini alamıyor.

Korku doğal karşılanabilir, fakat işi garantilemek için özgeçmişinizde yanlış bilgi kullanmak için bir mazeret sayılamaz. Yakalanan birine kendini ele vermenin ne kadar kolay olduğunu sorun. Mülakat sırasında, sahip olduğunuzu iddia ettiğiniz bir beceri ya da deneyim sorulduğunda ne diyeceğinizi şaşırabilirsiniz, iş önerilirse, özgeçmişinizde yazan bir yeteneğinizi sergilemeniz istenebilir. Yakalanmasanız bile, ortaya çıkacak diye korktuğunuz için heyecanlanabilirsiniz.

Daha sonra, işveren bu durumu fark ederse, işinizden olabilirsiniz. Şirkette yıllarca çalıştıktan sonra, özgeçmişinizin unutulduğunu sandığınızda bile başınıza gelebilir bu. Patronunuz özgeçmişinizde bir bilgi yanlışı olduğunu anlarsa, yıllardır saygı duyulan bir eleman bile olsanız artık sizi dürüst biri olarak göremez. Daha sonra başka bir iş ararken bir önceki işinizden neden ayrıldığınızı sorabilirler. Sektörde sizinle ilgili dedikodu yayılabilr, herkes sizi kötü bilir ve yeni iş bulmanız zorlaşır.

Gördüğünüz gibi, özgeçmişinizi yazarken yalan söylemeniz kariyeriniz boyunca yakanızı bırakmayacak kötü sonuçlar doğurabilir.

Özgeçmişinde yanlış bilgi kullanan üst düzey profesyonellerin foyasının ortaya çıktığıyla ilgili haberler, işverenleri başvuran adayların özgeçmişlerini kontrol etmeye itti. Artık işverenler referansları, eğitim düzeyiyle ilgili bilgiyi, daha önce alınan maaşları ve tarihleri daha iyi kontrol ediyorlar.

Kendinize şu soruları sorun ve özgeçmişiniz gerçeği yansıtıyor mu öğrenin:

Aslında almadığınız dereceleri almış gibi gösterdiniz ya da referans mektupları yazdınız mı?

Akademik başarınızı abarttınız mı?

Çalıştığınız tarihleri uzatıp işsiz kaldığınız dönemleri kapattınız mı?

Sahip olmadığınız deneyimler ürettiniz mi?

Yaptığınız işler için daha yüksek unvanlar mı yazdınız?

Deneyimlerinizden herhangi birini özgeçmişinizden çıkardınız mı?

Başarılarınızı, yaptığınız işleri abarttınız mı?
Deneyiminizi daha dikkat çekici kılmak için sözcük oyunları kullandınız mı? (Örneğin, şirketin tek elemanı sizken en iyi elemanı olduğunuzu yazmak gibi)

Becerilerinizi daha çokmuş gibi gösterdiniz mi?

Bu sorulardan herhangi birine "evet" yanıtını verdiyseniz özgeçmişinizi tekrar gözden geçirmeniz ve sahip olduğunuz özellikleri dürüstçe anlatmanız gerekiyor.

Ya iş için gereken özelliklere sahip değilseniz?

Başvurduğunuz iş için uygun olduğunuzu düşünüyorsanız fakat aradıkları özelliklere sahip değilseniz, işi çabuk öğrenebileceğinizi gösterin. Kariyerinizden örnekler verip yeni kavramları hızlı öğrendiğinizi kanıtlayın. Kurslara katılın, kendiniz araştırma yapın ya da becerilerinizi geliştirmek için gönüllü olarak bir vakıfta çalışmaya başlayın ve tabii bunu da özgeçmişinize ekleyin.

Eğer lisansüstü eğitim görmediyseniz, iş deneyiminizin ve geçmişteki başarılarınızın önemini vurgulayın. Özgeçmişinizin sonuna, sahip olduğunuz özellikleri içeren bir bölüm ekleyin. Ön mektubunuzda kariyer seçiminiz konusunda ne kadar hevesli olduğunuzu gösterin.

Çok az kişinin kariyer geçmişi mükemmeldir. Kendinize haksızlık etmeyin, özgeçmişinizde yalan söylemenize, abartmanıza, yanlış yönlendiren bilgi vermenize veya sözcük oyunları oynamanıza gerek yok. Bunun yerine, işverene neler sunabileceğinizi gösteren gerçekçi bir özgeçmişiniz olsun, dürüstlüğünüzle bilinirsiniz.

Kaynak: yenibir.com
Yayın tarihi: 13.09.2003
247
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.