Mahmure

Özgeçmiş yazma kuralları

Özgeçmiş yazma kuralları

Basit gibi görünen bir belgenin ne kadar önemli olduğunu anlayabilmek sizin için kolay değil. Çünkü siz henüz dosyalanmış yüzlerce özgeçmişi değerlendirmek gibi bir pozisyonda çalışmadınız!

Güncellenme tarihi:
Özgeçmiş yazma kuralları

Kendinizi bir an için özgeçmişleri değerlendiren biri gibi hissetmeye çalışın ve nelere dikkat ederdiniz düşünün.

Gelin bunu da birlikte yapalım.

• Size gelen özgeçmişin öncelikli olarak görünüşüne bakarsınız. Temiz mi, düzenli mi, özenilerek mi yazılmış yoksa alelade bir kağıda, ayak üstü yazılmış karışık bilgiler yumağı gibi mi görünüyor? Özgeçmişlerin çoğu ilk izlenimden dolayı elenir.

• Pek çok özgeçmiş var ama bir tanesinin önünde şirketinizin ismi de yazılarak Aday, özgeçmişini dikkate aldığınız için şimdiden teşekkür ediyor, bu iş ile ilgili ne kadar istekli olduğunun ölçülü bir şekilde altını çiziyor, istenirse referanslarını verebileceğini belirtiyor ve saygılarını sunuyor. Hmmm, özenli ve size özel hazırlanmış bir aday var karşınızda!

• Bu arada bir özgeçmişin önünde de yine bir ön yazı var yine size göre hazırlanmış ama bu ön yazı olmaktan daha çok bir rica mektubunu anımsatıyor. Şu sloganlara bakın: "Aradığınız kişi benim!", "Her işi yaparım!"... Siz olsaydınız yapmazdınız biliyoruz ama inanın bu rehberi hazırlayan ekip böyle özgeçmişlerle defalarca karşılaştı.

• Özgeçmişler arasında o pozisyonla hiç ilgisi olmayan onlarcasını elediniz doğal olarak. Sadece göndermiş olmak için göndermeyin.

• Bir de eksik özelliklerine rağmen inatla özgeçmişlerini yollayanlar var. Askerliğin yapılmış olması şartı var ama aday daha askere gitmemiş. En az.... mezunu olması istenmiş adayın mezun olduğu okul bambaşka!

• Güzel bir özgeçmiş geçti elinize. Seçilen özgeçmişlerin arasına koydunuz ve e-posta ile bilgi vermek için adresini kontrol ediyorsunuz. Bu da ne? Adayın mail adresi serikatil02@.....com!

• Yine teknik olarak doğru bir özgeçmişin üzerine yapıştırılmış son derece uygunsuz bir fotoğrafla karşılaşma olasılığınız yüksek. Siz şimdi bunları hikaye okur gibi okuyorsunuz ama adayların özgeçmişlere nasıl fotoğraflar yapıştırdığını bilseniz şaşırırsınız. Oysa düzgün giyimli bir vesikalık fotoğraf tüm artistik duruşlardan daha fazla puan toplar.

• Seçtiğiniz özgeçmişler arasında kendi seçim kriterlerinize uygun olarak başka konulara da dikkat edebilirsiniz. Her yöneticinin kendine özgü seçim tarzı vardır.


Kaynak: İşteiş Mezun Rehberi, 2009

Yayın tarihi: 17.06.2009
608
dahafazlası
YORUMLAR

Ben eskiden sen iyiysen kapılar açılır diye düşünüyordum ama şimdi sen ne kadar iyiysen kapılar o kadar kapanıyor. Özallikle de iş görüşmesini yaptığınız kişiler hemcinsinizse ödü patlıyor yerini alaaksınız diye. Güvensiz, eksik o kadar çok insan varki

nur2604 29.06.2009 21:20:11

arkadaşlara katılıyorum dayın yoksa işinde yokkkk...

talihsiz 18.06.2009 18:20:11

arkadaşlara katılıyorum dayın yoksa işinde yokkkk...

talihsiz 18.06.2009 18:16:40

aynen torpil varsa iş var;;)(;););););)

burcuu 18.06.2009 18:13:11

CV YETERSİZ,EŞ DOST BİR DERECE.EĞER İYİ KIÇ YALAYAMIYORSANIZ İŞİ MİŞİ UNUTUN.BURASI TÜRKİYE.İŞE ADAM DEĞİL ADAMA İŞ BULUYORLAR.ELEMANLARI ÜNİVERSİTELİ SEÇİYORLAR AMİRLERİ BİRİLERİNİN BİRŞEYLERİ OLAN, ÜNİVERSİTENİN KAPISINDAN DAHİ GEÇMEYENLERDEN SEÇİYORLAR.VARMI BÖYLE BİR ÜLKE DAHA.

Şevket ÖRENE 18.06.2009 17:54:35

Arkadaş doğru söyylüyo geçin bunları torpil varsa iş var yoksa iş de yok. Askerliğini yapmamışsan başvurmayacakmışsın!!! Ben başvurmadım ne oldu benim 2 yıl tecilliydi başvurmadım , 8 ay tecilli olanı aldılar...

tasmania 18.06.2009 17:42:17

Ben urfada Bilişim Teknolojileri Mezunuyum başvuru yaptığım bir yerde bi kişi vardı biraz sohbet ettik adamın ilköğretim mezunu olduğunu öğrendim ve amcası müdü oluğu için burada çalışabildiğini söyledi ondan üç gün sonra tekrar gittim başvurduğum yere benim için bi iş olmadığı söylediler şansımın anasından girdim bacısından çıktım (-_-)

Ahmet 18.06.2009 17:36:25

cv insanlaı oyalama belgesidri.ben oylanmak istiyorum diyenler bolbol cv dağıtsın.torpilsiziş yok.bu hükümet döneminde değil sadece her dönemde torpil bir numaralı silah olarakkullanıldı kullanılacakda...

m.t 18.06.2009 16:58:31

çokk haklısınız verdiğiniz bilgiler için tşk ederim özellikle mail konusunda gelen cv lerde abuk subuk mail adresleri yer alıyor

ilyas 18.06.2009 16:15:07

Torpil varsa iş var. Bırakın bu işleri. CV MV hepsi hikaye. Etrafımda arkası olup da bi ton işi bilmeden işe giren adam var. Birisi işe alacaksa da birebir görüşme en iyisidir.

Guest 18.06.2009 15:35:56
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.