Mahmure

Ortadoğu Kadını Altın Portakal'da

Ortadoğu Kadını Altın Portakal'da

48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin "Özel Gösterimler" bölümünde, "Ortadoğu'da Kadın" başlığı altında önemli bir seçkiye daha yer veriliyor. "Ortadoğu'da Kadın" programı içinde yer alan filmlerde, Ortadoğu coğrafyasında yaşayan kadınların sorunlarına farklı yönlerden ışık tutuluyor.

Ortadoğu Kadını Altın Portakal'da
Antalya Büyükşehir Belediyesi - Antalya Kültür Sanat Vakfı işbirliğiyle düzenlenen 48. Festivalin "...Ve Kadın Dünyaya Dokundu" ana teması ekseninde yer alan seçkide, Ortadoğu'da kadın kimliğini, bazen kadın bazen erkek gözüyle irdeleyen son dönem yapıtlar yer alıyor.
"Ortadoğu'da Kadın" projesiyle, kadın ve cinsiyet sorunlarından yola çıkılarak, Ortadoğu ülkelerinde son yıllarda yaşanan sosyal ve siyasal gelişmelere de dikkat çekiliyor.

Ortadoğu'da kadın olmak

61. Berlin Film Festivali'nin En İyi Film, En İyi Kadın ve Erkek Oyuncu ödülünü kucaklayan "Nader & Simin: A Separation";
2011 Cannes Film Festivali'nde yarışan, Caramel filminin yönetmeni Nadine Labaki'nin son çalışması "Where Do We Go Now?";
"Hayat Treni" filminin ünlü yönetmeni Radu Mihaileanu'nun son filmi "The Source";
Mısırlı yönetmen Mohamed Diab'ın ilk yönetmenlik denemesi Cairo 678;
İranlı kadın yönetmen Marziyeh Meshkini'nin üç farklı kadının öyküsünü konu edinen ilk filmi "The Day I Became A Woman",
2011 Cannes ve Berlin Film Festivallerinden derlenen bu önemli seçkide yer alan filmler.

Filmler ve konuları

Where Do We Go Now? Yön: Nadine Labaki - Lübnan, Fransa - 2011, 110'

İlk filmi "Caramel" ile 2007'de Cannes Film Festivali'ne giriş yapan Nadine Labaki'nin, Beyrut'taki savaşın yaralarını irdeleyen bu filminde beş kadının gündelik yaşamları anlatılıyor. Labaki, yeni filminde ülkesi Lübnan için çok nazik bir konu olan savaşın acılarına kadınların gözünden bakmayı amaçlıyor. Film, Hıristiyan ve Müslümanların bir arada yaşadığı bir köyde kavga çıkmaması için çocuklarının yaslarını bile gizlice yaşayan kadınları ve çocuklarının cenazelerini birlikte kaldırmaları anlatılıyor. Kadınlardan Takla, Amal, Yvonne ve Afaf'ın öykülerine odaklanan Labaki, tüm engellemelere rağmen kadınların aralarında acıdan doğan dostluğu sinemaya taşıyor.

Nader & Simin: A Separation Yön: Asghar Farhadi - İran-2011,120'

61. Berlin Film Festivali'nde En İyi Film dalında Altın Ayı, En İyi Erkek ve En İyi Kadın Oyuncu dallarında da kadro olarak Gümüş Ayı kazanan filmde, Simin, kocası Nader ve kızı Termeh ile İran'ı terk etmek ister. Nader'in Alzheimer hastası babasını bırakmayı reddetmesi üzerine boşanma davası açan Simin, dava talebi reddedilince anne babasının evine gider. Termeh ise babasıyla kalmaya karar verir. Nader, kızına ve babasına bakması için hamile bir genç kadın tutunca birçok sorun ortaya çıkar. İran toplumuna kadın erkek ilişkileriyle içerden bir bakış açısı sunan İranlı yönetmen Asghar Farhadi'nin daha önceki yapımı About Elly, 2009 Berlin Film Festivali'nde En İyi Yönetmen ödülünü kazanmıştı.
Yayın tarihi: 15.09.2011
1446
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.