Mahmure

Online başvurularda artış!

Online başvurularda artış!

Bir araştırmaya göre, ABD'de online yapılan iş başvurularının yüzde 45'i karşılık buluyor ve başvuranlar görüşme için çağırılıyorlar. Bugün Türkiye'deki büyük grup şirketlerinin hemen hepsi Internet'ten iş başvurusu kabul ediyor.

İnternette iş aramak hızlı, pratik ve elbetteki ekonomik. Hem zaman kaybınız az, hem de çok sayıda kariyer sitesinde kendinize yeni seçenekler bulabiliyorsunuz.

Online iş başvurusu yaparken en büyük sorun, CV'nizi doğru biçimde sunmanız. Yurtdışında bazı şirketler İnternet'ten yapılan başvuruları doğrudan bir yazılımla, Applicant Tracking System (ATS) ile eliyorlar. Bu ve benzeri yazılımlar iş başvuru formundaki anahtar sözcükleri ve cümleleri tarıyor ve ona göre insan kaynakları departmanlarına elenmiş sonuçları iletiyor.

Başvuru yaptığınız şirket bu tür bir sistem ya da yazılım kullanmasa bile CV'nizin hazırlanışında çok dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü CV'niz online başvuruda sizi takdim edecek ilk ve de belki de tek unsur. Onu okuyup değerlendirecek kişinin de çok zamanı olmayacağını hesaba katarsak, CV'nizin dikkat çekmesini istediğiniz bölümlerini çok iyi bir biçimde hazırlamanızda fayda olduğunun altını çizmeliyiz.

Öncelikle, hangi şirketlere ve hangi konumlara başvuracağınızı iyi belirleyin ve bir liste yapın. Niteliklerinize uygun olmayan işlere asla başvurmayın. Aynı şirketlere, aynı konumlar için üstüste CV göndermeyin.

Başvuru için email kullanıyorsanız, email'inizin spam konumunda olmamasına özen gösterin. Mümkünse hotmail, yahoo gibi adreslerden gönderim yapmayın.

Uluslararası kariyer sitelerini takip edin. Online kariyer sitelerinde CV'niz bulunsun, size gelen önerileri değerlendirin.

Eğer online bir başvuru formu yerine email ile başvurma şansınız varsa, onu kullanın. CV'nizin yanına bir kısa başvuru mektubu ekleyebilirsiniz. Burada da iş geçmişinizi kısaca özetleyebilirsiniz. CV'nizi çok süslü bir biçimde tasarlamayın. Çok sade, anlaşılır tasarımları ve word formatını tercih edin.

Email ile başvurmanın tek handikapı, email'inizin doğru kişiye ulaşmama riski ve attachment'ların çeşitli email programlarında kabul görmeme durumu. Bu tür risklere karşı, başvurduğunuz firmanın kurumsal sitesini takip edip, online formlarla başvuru yapmayı tercih edebilirsiniz.
Yayın tarihi: 17.07.2007
498
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.