Mahmure

Önce patron, sonra düşük ücret kaçırıyor

Önce patron, sonra düşük ücret kaçırıyor

Araştırmalara göre yeni dönemin çalışanı paradan çok patronun kişiliğine önem veriyor. İşten çıkmalarının ilk nedeni patronun liderlik ve motivasyon sağlamadaki yetersizliği.

Yeni dönemin çalışanı paradan çok patronun kişiliğine önem veriyor. İşten çıkmalarının ilk nedeni de patronun liderlik yeteneği ortaya koyamaması ve enerji vermemesi. Dünyanın önde gelen işletme okullarından London Business School profesörleri Marcus Alexander ve Jay Cogner, yaptıkları araştırmada çalışanların işi bırakmasında ilk ve en önemli nedeni 'patron', ikincisi ise 'para.' Araştırmacılar, sonuçlarını şöyle özetliyor:

Baba patronlar

"Sanılanın aksine işten çıkmalarda ilk neden olarak 'patron' gösteriliyor, 'maddi olanaklar' ikinci planda. Çünkü patronunuz sizi işe bağlayan ve enerji veren en önemli unsur. Bu nedenle atamalar çok önemli. Üst düzeye atanan kişi grubun motivasyonunu bozabiliyor."

Birçok ülkede çalışma fırsatı bulduğunu belirten Marcus Alexander, Güney Afrika'da çalışanların açık iş tanımları olduğunu ve genellikle 'Bu benim işim, ben sorumluyum. Yapamazsam kovulurum' gibi bir bakış açısına sahip olduklarını belirtti. Conger'a göre ise ABD'de genellikle daha bağımsız bir liderlik anlayışı ve daha az formalite var. Avrupa ise formalite açısından daha katı ve lidere bağlılık var. Cogner, "Fransa'da CEO olmak için belli okullardan mezun olmak lazım. Asya'da ise insanlar patronlarını 'baba - anne' gibi görüyor. Üst kademeye saygı var" dedi.

Gallup'un yaptığı bir araştırmaya da değinen Cogner, çalışanların sadece üçte birinin patronlarından 'kendilerini teşvik eden bir enerji alabildiklerini' söyledi. Cogner, "Üçte biri patronlarından yeterince enerji alamıyor, üçte biri de nötr durumda. Böyle bir yapıya sahip firmalardan nasıl başarılı olmalarını beklersiniz" dedi.

'Türkiye'de katı hiyerarşi var'

Türkiye'de de danışmanlık yapan iki yönetim uzmanına göre Türkiye'de katı bir hiyerarşik yapı var. İnsanlar patronlarının sözlerine göre işlerini yapıyor, kendileri daha az inisiyatif alıyor. Ama bireysel olarak bakıldığında tüm çalışanlar çok pratik, kolay çözüm üretebiliyorlar. Aynı seviyede çalışanlar arasında güzel bir tartışma ve bilgi paylaşımı var ama genel anlamda fikirleri almak ve iletişimi sağlamak kolay değil.

Kaynak: Milliyet
Yayın tarihi: 28.10.2003
348
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.