Mahmure

Önce kendinizi fark edin!

Önce kendinizi fark edin!

İş ararken en önemlisi kendinizi tanımaktır çünkü bu hem yapacağınız işi hem de geleceğinizi belirler. Kendinizi iyi bir şekilde tanıtmak başarının ilk adımıdır.

Odak noktanızı belirleyin

Öncelikle boş bir kağıda kendinizi tanıtan bir yazı yazın. Bu yazı sizin istediğiniz formatta olabileceği gibi; Gerçekte ben kimim? Beni ne tanımlar? Beni şekillendiren şeyler nelerdir ya da kimlerdir? İhtiyaçlarım neler? Hedeflerim var mı, varsa neler? Güçlü ve zayıf yönlerim ne? gibi soruları yanıtlayan bir yazı da olabilir.

Tüm bu bilgi toplama işlemleriniz bittikten sonra, hoşlanarak yapacağınız işlerin listesini çıkarın. Bu listeyi istediğiniz uzunlukta tutabilirsiniz.Örneğin: Halkla ilişkiler, pazarlama, muhabirlik, öğretmenlik, proje yöneticiliği.

Becerilerinizin farkına varın

Hedefinizi belirlemeden önce becerilerinizin farkına varmak ve onları geliştirmek; hangi alanlara, hangi sektörlere ve hangi pozisyonlara uygun olduğunuzu belirlemek açısından çok önemlidir. Beceriler, faaliyet halindeki yeteneklerdir ve neyi yapmakta iyi olduğunuzu gösterir.

Becerilerinizi ortaya koyduktan sonra, hangi alanlarda becerikli olduğunuzu, bir işletmenin ihtiyaç ve beklentileriyle örtüşüp örtüşmeyeceğini belirlemeniz gerek. Son olarak da bu becerilerinizi işverenler karşısında en iyi şekilde pazarlamanın yollarını aramaya geliyor sıra.

Hemen harekete geçin

Ortaya çıkardığınız becerileri geliştirmek için hemen harekete geçin. Yapmanız gerekenleri teker teker gerçekleştirip, rakipleriniz arasından sıyrılıp işgücü piyasasında değerinizi artırırken, kendinize uygun olan pozisyonlar, iş alanları ve sektörler arasında araştırmanızı yapmak için mevcut iş ilanlarını inceleyin.

Neleri yapmaktan keyif aldığınıza, hangi alanlarda başarılı olduğunuza, sizin için nelerin önemli olduğuna karar verip hedef belirleme aşamasına yaklaştığınızı hissediyorsanız, şimdiye kadar yaptıklarınızı dosyanızın içine yerleştirebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken bir klasör edinmek. Bu klasörün içine, gerçekleştirdiğiniz aşamalarda ne yaptıysanız ve de kendi içinizde yaptığınız yolculukta nelerle karşılaştıysanız bunları dosyalar halinde yerleştirmek. Kariyer seçiminizi yaparken bu dosyaları tekrar gözden geçirdiğinizde kaydettiğiniz yazıların size ne kadar yardımcı olduğunu göreceksiniz.

Hayattaki amacınızı belirleyin ve bunun için oluşturmanız gereken amaçlarınızı yazın:

- Not alın.

- Belirgin ve küçük hedefler belirleyin.

- Hedefleriniz inandırıcı olsun.

- Hedeflerinizi planlamak başarmanın sadece ilk adımıdır. Bu sebeple hedeflerinizi davranışa dönüştürün.

- Öz disiplininiz olsun.

- Sevdiğiniz amaçlarınızı hedef edinin.

- Hedeflerinize ulaşmak için bir son tarih belirleyin.

- Daha sonra, yapmayı düşündüğünüz işle ilgili bilgi toplayın. Böylece bilinçli kararlar verebilirsiniz. Örneğin, kendi işinizi kurmayı düşünüyorsanız, gireceğiniz pazarla ilgili bilgi toplayın ve halen o sektörde olan birileriyle konuşun.

- Önünüze tek bir kariyer hedefi koymayın.

Becerileriniz ve bilgileriniz doğrultusunda birkaç tane kariyer hedefi belirleyin. Zamanla bunların arasından en uygun olanı ortaya çıkacaktır.
Yayın tarihi: 23.08.2006
233
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.