Mahmure

Ofiste aşk bir başkadır...

Ofiste aşk bir başkadır...

İtalya'da yapılan bir araştırma işyerinde aşkın kişiyi motive ettiğini ortaya çıkardı.

Kadın ve Hayatın Kalitesi Derneği'nin 50 şirkette 2500 çalışan üzerinde yaptığı incelemede iş-aşk bağlantısını sorguladı. Deneklerin yüzde 40'ı işyerinde duygusal bir birlikteliği olduğunu, yüzde 56'sı ise ofisteki romantizmle üretkenliğin arttığını belirtti.

Araştırmaya katılanlara göre derin ilişkide olanlar işine daha yoğun konsantre oluyor ve performansın iki katına çıktığını itiraf ediyor. Kimliğini gizli tutan bir yönetici, ''İş hayatı erotik olmalı. Hayatınızın çok önemli bir parçası. Tutku yoksa, heyecanınız kesatsa işleriniz de vasat olur'' yorumunu getirdi.

ABD'da yayınlanan yeni bir kitap ise yaptığınız işin komik tarafını vurgulamanın, şakalar yapmanın çalışma ortamındaki stresi yok edeceğini savunuyor. Öğrenme uzmanı Bill Lucas'ın ''Power Up Your Mind: Learn Faster, Work Smarter'' (Aklınız Güçlensin: Daha Hızlı Öğrenin, Daha Zeki Çalışın) adlı kitabında yaklaşık 500 bin kişinin işyerinden kaynaklanan stres ve depresyondan yakındığını, bu yüzden her yıl 6.5 milyon kişinin işgücü kaybına yol açtığına dikkat çektildi.

Uzman Lucas ''Çalışanlarınız mümkün olduğu kadar işlerini kontrol edebilmeli. Egzersiz, esnek ortam ve espriler stresi azaltacak etkenlerden bazıları. İşgününün sonunda bakım tazeleyip hoş telefon sohbetleri yapmak de günboyu oluşan gerginliği eritebilir.

Çalışanların mola vermesini ve stresi yok eden teknikler önermelerini teşvik edin'' diye yazdı.
Yayın tarihi: 20.01.2005
336
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.