Mahmure

Ofis Savaşlarında Ayakta Kalın!

Ofis Savaşlarında Ayakta Kalın!

Dedikodu, küçük düşürme, arkadan vurma... Ofis içi çatışmalar, çalışma hayatını cehenneme çevirebilir. Bu ortama kafa tutmayı aklınıza koyduysanız, yalnız olmadığınızı bilin!

Güncellenme tarihi:

"Beş yıl önce bir dergide editör olarak işe başladığımda, orada benden daha uzun süredir bulunan ama alt pozisyonda çalışan birisi vardı. Yerime geçmek istiyordu ve bunun için hayatımı cehenneme çevirmekte kararlıydı. Beni alt etmek için yöneticilere yalan söylemekten, hakkımda dedikodular yaymaya kadar denemediği oyun kalmadı," diye anlatıyor Deniz.

"Sonra işini yapmamaya başladı... Sürekli beni zor durumda bırakıyordu. Yöneticilerle arası iyi olduğu için de başı derde girmiyordu." Çalıştığınız ortama bir bakın. Herhalde sizin iş yerinizde de türlü türlü ayak oyunları dönüyordur.

Birileri birilerinin arkasından konuşur, bir grup insan bir kişiyi devre dışı bırakmaya çalışır ya da bir yönetici başkasının yaptığı projenin altına kendi imzasını atar. İşyerindeki tüm bu karmaşanın yarattığı dalgalı sularda hayatta kalmaya çalışmak yorucu ve moral bozucu bir iş elbette. Bu süre boyunca yapayalnız olduğunuzu hissedebilirsiniz. Ama hemen herkes iş hayatının bir noktasında olumsuz ve yıpratıcı ofis politikalarıyla sorun yaşamıştır. Bunlarla baş etmek için öncelikle kimliğinizden ödün vermemek ve işleri değiştirmek için sorumluluk almak zorundasınız.

Deniz de, sorunu çözmek için elini taşın altına koymuş: "En sonunda o kadar yoruldum ve sıkıldım ki, patrona onunla bir daha çalışmak istemediğimi söyledim. Bunun için mantıklı nedenlerimi de uzun uzun anlattım elbette. Aynı gün işine son verildi."GÖRMEZDEN GELİN AMA NASIL?

Ofis oyunlarım mümkün olduğunca görmezden gelmek felsefeniz olmalı. Bu tür oyunlarla zaman geçirenler genellikle dikkatlerini kendi işlerine yeterince veremezler. Bu da öne çıkmak için size fırsat yaratır. Çok çalışmaya devam ettiğiniz sürece eninde sonunda çabalarınız fark edilir.Ancak oyunları görmezden gelmek her zaman mümkün olmayabiliyor. Yine de, hayatınızı zorlaştıran insanlara karşı bile oyunlara başvurmamalı, onlara olması gerektiği gibi davranmaya devam etmelisiniz. Elbette bu, yapılanlara boyun eğmeniz anlamına gelmiyor. Kendinizi kurban gibi görmek, dışarıdan da böyle görünmenize neden olur. İçinizde neler yaşarsanız yaşayın, kendinize güveniniz hiç sarsılmıyormuş gibi davrandığınız sürece size kimse dokunamayacaktır.
Size yalnız olmadığınızı göstermek için, başarılı kadınlara kendi deneyimlerini sorduk. Onların önerileriyle, uzman görüşlerini derleyip, işyeri oyunlarıyla başa çıkabilmeniz için tavsiyeler içeren bir rehber hazırladık.

İŞYERİ OYUNLARINDAN GALİP ÇIKIN

Ortamda dönen oyunları gözleyin, ama dahil olmayın


Dışadönük ve samimi bir yapınız varsa, insanlardan oyunlara dahil olmayacak kadar uzak durmak size zor gelebilir, ama yapmanız gereken şey bu. Fazla öne çıkmayın ve geri planda kalıp herkesi gözleyin. Bilgi güç demektir ve sizi iş yapmak yerine oyunlarla uğraşan insanlardan farklı kılar.
Her ortamda profesyonelliğinizi koruyun

Bu, iş hayatına dair alabileceğiniz en önemli derslerden biri. İş çevrenizde özel hayatınızla değil, işinizle tanının. Birlikte bir şeyler içmeye çıktığınızda bile hayatınızın bütün detaylarım insanlarla paylaşmayın. Dedikodunun, uygunsuz esprilerin ve aşkın iş yerinde yeri yoktur. Saygı görmek, sevilmekten daha önemlidir.Saygınlığınıza sahip çıkın

Eğer hakkınızda olmadık bir dedikodu yayıldığını fark ederseniz kendinizi koruyun. Eğer dedikodunun kaynağını biliyorsanız, ilgili kişiyle suçlamada bulunmadan sakin bir tavırla konuşun. Eğer konuşurken doğru sözcükleri seçemeyeceğinizi düşünüyorsanız, e-posta da yazabilirsiniz; ama bunun yazılı bir kayıt olduğunu asla unutmayın. Eğer sorunu kendiniz çözemezseniz, bir üstünüzden yardım alabilirsiniz, ama bu tür işlere yönetimi karıştırmamak her zaman en doğrusudur.

Kurum kültürünü yorumlamayı öğrenin


Yeni bir işe başladığınızda, insanların konuşma ve giyim tarzlarına bakın. Şirketin misyonunu inceleyin. Bunun çalışanlara ve işyerine nasıl yansıdığını gözleyin. Örneğin, çevre dostu bir şirkette, bu konuda hassas insanlarla birlikte çalışıyorsanız, cip kullandığınızı öne çıkartmak sizi kesinlikle daha sevilir birisi yapmayacaktır.Patron hakkında konuşmayın

İş arkadaşlarınızın patrondan şikayet etmesi hep zor bir sınavdır. Eğer siz de katılırsanız, patronunuza sadakatsizlik etmiş olursunuz. Katılmazsanız, grubun dışında kalırsınız. Bu gibi durumlarda patronunuzla ilgili başka bir konuya atlamayı deneyin ya da konuyu değiştirin.

İşleri yazılı yürütün

Gün gelir, sakladığınız e-postalar kariyerinizi kurtarır. Eğer bir konunun sorun çıkarabileceğini düşünüyorsanız, ofis içinde tüm iletişimi e-postayla ya da bir şekilde yazılı olarak yapın. Yazılı belgeler performans değerlendirmesinde de işe yarayabilir.

Kendinizi pazarlamayı öğrenin


Üstünüzdeki insanların görüşmelerde ve toplantılarda nasıl davrandıklarını izleyin. Onlar doğru insanlara kendilerini doğru şekilde tanıtmayı ve pazarlamayı bilirler. Bu pazarlamanın en büyük alam toplantı odalarıdır ve bunu sizin için başkaları asla yapmayacaktır.'Kraliçe Arı' sendromuna girmeyin

Klişe olsa da, iş dünyasında kadınlar birbirine tutunmak ve destek vermek zorundalar. Oysa iş yerleri genellikle kadınların savaş alanı gibidir. İyi bir takım oyuncusu olun ve hedefinize ulaşmak için diğerleriyle birlikte çalışın. İyi fikirleri üstlenmeden desteklemeyi de unutmayın. İş dünyasında kadın olmak, birbiriyle savaşmadan da yeterince zor!

İnsanlara yardımcı olun


Elbette işinizde sorumluluklarınız önce gelir, ama fazla zamanınızı almayacaksa, başkalarına yardımcı olmak size büyük fayda sağlar. İş arkadaşınızı işten sonra gideceği yere bırakın, otomobilinin farlarını açık bırakan arkadaşınızı uyarın, Excel kullanmayı bilmeyen birine anlatın. Bu tür küçük yardımlar sadakat yaratır ve sizi ofis oyunlarının hedefi olmaktan uzaklaştırır!

Koşulsuz saygı gösterin


İş yeri kocaman bir takımdır ve üstlerine saygılı davranıp, temizlik görevlilerini azarlayarak saygı görmeyi beklemeyin.

Yayın tarihi: 22.05.2009
11612
YORUMLAR

Bir tanıdığım bayan anlatmıştı başından geçen olayı. İşe yeni girdiğinde Kadın idarecisi o kadar lanet birisiymişki, bizimkinden kahve getirmesini istemiş(çaycı gibi davranıyormuş) ...sonunda birgün bizimki kahveye tüm diğer çalışanların göreceği şekilde fincanına tükürmüş..ve idareci bayana vermiş, diğer elemanlar hiç bir şey olmamış gibi devam etmişler....

nihat özsoy 27.05.2009 15:27:05

Bir de böyle yönetici asistanı olup da aynı zamanda yöneticisi tarafından pohpohlanan, tek bir klavye düğmesine basıp altı üstü bir word dosyası hazırlarken sanki uzaya mekik fırlatılacak kadar önemli işler yaptığını zanneden, iki evrak dosyalayıp da yeni bir buluşa imza atmış edasına kapılanlar yok mu.... Gerçi iş yine yöneticide bitiyor ne diyeyim.

Has-İn-Ta 27.05.2009 15:26:59

İş bulduk ta, ofis içinde çatışması kaldı. .

Süleyman Hacı 27.05.2009 14:42:53

Cok guzel yazilar gercekten ama bende sunu soylemek istiyorum, bazi patronlar saygiyi kesinlikle haketmiyor...Size yemin edebilirim ki kimsenin hayatinda karsilasmadigi bir bayan mudureyle calistim 1,5 yil kadar ama o 1,5 yilimi hayattan sayamiyorum,hayatimda gecirdigim en kabus dolu gunlerdi!Hani derler ya iliklerine kadar sagmak diye,iste oyle kullanan bir insan,ne yapsaniz yaranamiyorsunuz, isterseniz einstein olun ise yaramiyor...Allah kimseye kadin ust vermesin! Yaklasik 2 yil once istifa etmeme ragmen hala kadini gordugum yerde urperiyorum ve kaciyorum...Etkisinden kurtulamadim..

Yasemin 27.05.2009 14:30:46

TAMAMEN KATILIYORUM...AMA EKLEMEK İSTİYORUM Kİ, ERKEKLERİN KADINLARDAN DAHA FAZLA DEDİKODU YAPIP, ÖZELLİKLE KADINLARA KARŞI KOMPLEKS YAPTIĞI DA BİR GERÇEK...AMA YALAN, İFTİRA, İSPİYON VE ÖFKE İLE BİR ADIM BİLE YÜKSELEMEMENİN KOMPLEKSİ BU...

SEVOÇİ 27.05.2009 14:25:34

mustafa bende aynı durumdaydım ve sana aynen katılıyorum.ama ben en sonunda pes ettim ve işten çıktım iyiki de çıkmışım ben çıktıktan sonra 3 ay eleman bulamadılar şimdi buldukları da işten çıkacakmış.bi 3 ay daha bulamazlar yani benim çalıştığım yerin artık adı çıktı.eğer tek sorun müdür ise elemanlar birbirine tutkun olacak bizim müdür felaketti herkesin birbiriyle arasını bozuyum herkes iş yapsın mantığında bir kadındı.şimdi ben işten çıktım diye benim mağazaya girişimi yasaklayacak kadar da amatör düşünüyor.çocuk akıllı biriydi yani.

sami 27.05.2009 14:25:15

bizim ofisi kadınlar bozuyor tam belalar dedikodu var herşey var mübarek çeneleride hiç düşmedi ne diyeyeim allah bana yardım etsin . sanki gazete ilanıyla bulmuşlar bu çapulcuları ..ah be patron ne yapmışsın sennn

riko 27.05.2009 14:18:26

kesinlikle katılıyorum saygı görmediğiniz yerde saygı göstermezsinz gerçekten okadar karaktersiz insanlar varki onlara değil saygı göstermek katlanmak bile çok zorrrrrrrrrrrrrr.......

serap 27.05.2009 13:28:25

her türlü olayı saygı cercevesinde halletmeye calıssakta bazen ögle durumlar oluyor ki batlamamak icin kendimi zor tutuyorum..sabır tası olsa simdiye kadar catlamıstı.

aslı aslan 27.05.2009 13:24:10

bu tür yayınlarçok güzel.bununla ilgili yayınların devamını ve ayrıca iş adamlarıyla ilgili yazılar bekliyorum.ben de işyeri sahibiyim ve 25 çalışanım var.zaman zaman bu gibi durumlarla karşılaşıyorum.ama dediğiniz gibi saygıda kusur etmeyen ve sahiplik duygusuyla verimli çalışan her zaman kazanmıştır.gerisi hep hikayedir. seviyle kalın..

savaş ağan 27.05.2009 13:24:08
DAHA FAZLA YORUM GÖSTER
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.