Mahmure

Nereden ve Nasıl İş Arayacaksınız?

Nereden ve Nasıl İş Arayacaksınız?

İnsanların 'nereden ve nasıl' iş arayacağını bilmemesi, işsizliği artırıyor. Sevdiğiniz ve nefret ettiğiniz şeyleri listeleyerek, ilgi duyduğunuz sektörü ya da işleri belirleyin, seçtiğiniz sektör ya da meslekte deneyimli kişilerle görüşerek, alanın gerektirdiği temel beceriler, çalışma koşulları, sektörel durum ve geleceğe ilişkin öngörüler hakkında bilgi alın..

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Hüseyin Aksoy, insanların "nereden ve nasıl" iş arayacağını bilmemesinin, işsizliği artıran faktörler arasında yer aldığını bildirdi.

Yrd. Doç. Dr. Aksoy, yaptığı açıklamada, okuldan iş yaşamına geçişi, ders konusu olarak işleyen Türkiye'deki tek akademik kurum olduklarına belirtti. Türkiye'de konuya gereken önemin verilmemesini eleştiren Yrd. Doç. Dr. Aksoy, "Devlet İstatistik Enstitüsü'nün verilerine göre, 12 yaş ve üzeri yaş grubunda iş bulma ümidi bulunmayanların yüzde 46.1'ini nereden ve nasıl iş araması gerektiğini bilmeyenler oluşturuyor. Bu, konunun önemini ortaya koyuyor" diye konuştu.

Özellikle gençleri bilinçlendirmek gerektiğinin altını çizen Yrd. Doç. Dr. Aksoy, iş arayanlara bazı önerilerde bulundu. İş arayanların öncelikle kendilerini, mesleki ilgilerine göre tanıması gerektiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Aksoy, bu konuda meslek danışma merkezlerinden profesyonel yardım alınabileceğini kaydetti. Yrd. Doç. Dr. Aksoy, kişilerin "kendini tanıma egzersizleri" ile de sorunu çözümleyebileceklerine işaret ederek, "İş arayanlar, yazılı olarak kendileri ile ilgili bilgileri ifade etmeli ve bunun üzerine düşünmeliler. Listede, yapmaktan hoşlandıkları ve nefret ettikleri şeyleri sıralamalı ve bu çerçevede ilgi duydukları sektörü ya da işleri belirlemeliler" diye konuştu. Bundan sonraki aşamada "sektörel bilgi toplama görüşmeleri" yapılmasını öneren Yrd. Doç. Dr. Aksoy, adayların, sektör ya da meslekte deneyimli kişilerle görüşerek, istedikleri alanın gerektirdiği temel beceriler, çalışma koşulları, sektörel durum ve geleceğe ilişkin öngörüler hakkında bilgi alması gerektiğini söyledi.

ÖZGEÇMİŞ HAZIRLAMA
Yrd. Doç. Dr. Aksoy, bu sürecin sonunda nasıl bir işte çalışmak istediğine karar veren adayın, aranan niteliklere sahip olduğunu yansıtan bir "özgeçmiş" hazırlaması gerektiğini kaydetti.

Adayların başvurmak istedikleri her iş için ayrı bir "özgeçmiş" hazırlamasını öneren Yrd. Doç. Dr. Aksoy, "Her yere aynı özgeçmişi göndermek işlevsel değil. Her iş için farklı özellikler, ön plana çıkarılmalıdır" dedi. Yrd. Doç. Dr. Aksoy, özgeçmişe aktarılmak üzere sportif, kültürel etkinlikler, kurslar, seminerler ve benzeri faaliyetlerin listelenmesi ve "bireysel bilgi formu" oluşturulmasını tavsiye etti.

DİKKAT EDİLECEK UNSURLAR
Veriler hazırlandıktan sonra iş başvurusuna geleneksel, ancak en etkili yöntem olan "tanıdıklar"dan başlanması gerektiğini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Aksoy, kariyer merkezleri, firmaların internet siteleri, dergi ve gazetelerden yararlanılabileceğini belirtti. Özgeçmişin, elden verilmesi ya da ilgili kişinin adına fakslanması gerektiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Aksoy, "Aksi takdirde, çöpe gitmesi çok mümkün" dedi.

Yrd. Doç. Dr. Aksoy, dikkat edilmesi gereken diğer noktaları şöyle özetledi: "Özgeçmiş, mutlaka bilgisayar çıktısı olmalı. Kullandığımız kağıt dahi yüzlerce özgeçmiş arasından birinin çekilmesine yol açabiliyor. Personel seçimi bu kadar önemsiz değil kuşkusuz, ama kişinin yaptığı işe verdiği önemi göstermesi ya da yansıtması açısından önem taşıyor. Özgeçmiş, mümkün olduğunca kısa tutulmalı, öncelikler öne çıkarılmalı. Size ulaşabilecekleri adres özellikle açık şekilde ifade edilmeli. Çünkü, hiçbir işveren, bir adaya ulaşmak için uğraşmaz. Bir de kimleri referans olarak vereceğiniz önem taşıyor. Eski işverenler veya yeni mezunsanız öğretmenler, mesleğe ilişkin yorumda bulunabilecekleri için kabul görürler. Ancak, mutlaka önceden bu kişilerden izin alınmalı, yoksa hoş olmayan sürprizlerle karşılaşılabilir."

"KAPIYI ÇARPMADAN ÇIKIN"Özgeçmişi kabul gören adayın, "yüz yüze görüşmeye", tam zamanında, özenli ve temiz kıyafetlerle gitmesinin önemine değinen Yrd. Doç. Dr. Aksoy, görüşme sırasında mutlaka doğru bilgiler verilmesini söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Aksoy, adayın saygılı olmasının ve kendini güvenini yansıtmasının önem taşıdığını kaydederek, "İş ile ilgili soruların bilinmemesi moral bozmamalı. Çünkü, insanlar, öğrendiklerinin çoğunu okulda değil, işyerinde öğreniyorlar. Esas olan kişinin iş konusundaki istekliliği, yetenekleri ve insan ilişkilerinin ölçülmesidir" diye konuştu.

Görüşmenin ardından, adayın kendisine görüşme imkanı tanıdıkları için işverene "teşekkür yazısı" göndermesini tavsiye eden Yrd. Doç. Dr. Aksoy, "Sonuç olumsuz olsa bile, iş dünyası, zannedildiğinin aksine çok küçüktür, bu yüzden kapıyı çarpmadan çıkın" önerisinde bulundu.
Yayın tarihi: 11.02.2002
528
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.