Mahmure

Neden kadınlardan daha iyi yönetici olur?

Neden kadınlardan daha iyi yönetici olur?

Kadınlar çalışan kesim içinde gitgide daha fazla yer almaya başladıkça, alt düzey ve üst düzey çalışanlar arasındaki cinsiyet farklılıkları ofislerden fabrika sahalarına, savaş uçaklarına kadar her iş yerinde ortaya çıkmıştır.

Kadınlar artık yönetim kurullarındaki sandalyeleri çekiyor ve kendi şirketlerini kuruyor olduklarına göre (sahibini kadınların oluşturduğu firmaların sayısı son 10 yıl içinde %103 oranında yükseldi) bu farklılıklar üst düzey yönetici odalarında da gitgide daha fazla ortaya çıkmaya başlıyor.

Araştırmalar hem erkek hem de kadınların liderlik tarzının etkili olabileceğine işaret ediyor.Ama yan yana konup incelendiğinde baskın olan taraf 'kadınlar'.

Biyoloji ve Yetiştiriliş

Cinsiyet farklılıkları beslenmeden olduğu gibi doğadan da kaynaklanır.Kadınları ve erkekleri biçimlendiren sadece sosyalizasyon değil, biyolojidir de.

Araştırmacılar kadınların ve erkeklerin beyinlerinde fizyolojik farklılıklar olduğunu keşfediyorlar. Örneğin, erkeklerin beyinleri kadınlarınkinden %10 daha büyük. Ama kadınların belli alanlarda daha fazla sinir hücresi var. Kadınların corpus collosum'u, yani sağ ve sol yarıküreleri birbirine bağlayan sinir dokuları da genellikle daha büyük. Bu durum kadınların beynin sayısal ve sözel sol yarısıyla sezgisel, görsel sağ yarısı arasında daha hızlı veri iletmesini sağlar.

Erkekler genellikle sol beyin odaklıdır.
Kızlar ve erkekler büyürken tabii ki değişen toplumsal kural ve beklentiler tarafından şekillendirilirler.Cinsiyetin davranış, algı ve daha birçok şeyi şekillendirdiği açıktır.

Cinsiyet meseleleri

Yöneticilerin karşılaştırıldığı konuşmalar tipik olarak erkeklerin emir ve denetim tarzıyla kadınların takım oluşturma veya fikir birliği sağlamaya yönelik yaklaşımı etrafında döner.
New-Tork'taki Mars-Venus Enstitüsü bölge eğitim müdürü Debra Burrell 'Kadın yöneticiler genellikle kazanma arzusundan çok kurma arzusuyla dolu olurlar.' diyor.

'Kadınlar uzlaşım yollarını araştırmaya ve diğer insanların görüşlerini almaya daha istekliler.'diye belirten Burrell buna karşıt olarak, erkeklerin diğer insanlardan tavsiye istediklerinde kendilerinden emin olmayan ya da cevapları bilmeyen liderler olarak algılanacaklarını düşündüklerini dile getiriyor.

Kadın liderliğinin diğer güçlü yönleri:

* Kadınlar takımlara ve çalışanlara güç aşılamakta erkeklerden daha iyiler.

* Kadınlar açıklığı teşvik ederler ve daha erişilebilirdirler.

* Kadın liderler yardım ricalarına daha çabuk yanıt verirler.

* Kadınlar farklılıklara karşı daha hoşgörüşüdür; o yüzden görüş farklılıklarının idare edilmesinde daha fazla beceriye sahiptirler.

* Kadınlar iş beklentilerinin tanımlanmasında ve değerli geribildirim sunulmasında daha iyidirler.
Erkekler genellikle kadınlarla karşılaştırıldığında karar almakta daha hızlı davranırlar. Erkek yöneticiler de psikolog Ken Siegel'in 'yönlendirilen ilişkiler' dediği oluşumların ya da kısa vadeli amaçlara yönelik oluşturulan geçici takımların kurulmasında daha fazla yetiye sahiptirler.

* Kadınlar daha iyi iletişim kuruyor.
Vay canına , ne de şaşırdık!..Kadınlar genellikle iletişim ve kişilerarası becerilerde erkekleri geride bırakırlar. Aklınızdan geçen muhtemelen şu: Bunlar 'soft beceriler', bir işi istikrarlı kârlılığa kavuşturabilmek için gerekli sert araçlar ya da analizler değil.

Böylesi 'dişi' meziyetler nasıl daha iyi iş idaresine dönüştürülebilir?

Çalışanların çoklu görevleri yerine getirmek zorunda kaldığı ve bağlı bulundukları kişinin sürekli değiştiği teknolojinin minik şirketlerin bile küresel piyasalarda rekabet etmesini mümkün kıldığı bugünün yalın iş ortamında çalışanların kendilerini enerji dolu, değer verilen ve birey olarak tanınan kişiler olarak hissetmelerini sağlama yetisi kesinlikle rekabette öne geçiren bir özellik.

Cleveland'daki ünlü bir arama firması olan Christian&Timbers'ın CEO'su Jeffrey Christian 'İşin özü üretim değil, yetenek.En iyi takıma sahip olan kazanır.'diyor.

Yetenekli kişilerin o işte kalması ya da başka yere sıçramasının tek nedeni para değil.Daha çok, ağırlıklı olarak ilişkilerden dolayı o işte kalıyorlar.Firması Carly Fiorina'yı dahayüksek ücretler ödeyen yerler varken Hewlett-Packard'a yerleştiren Christian 'Kadınlar bunu anlıyor' diyor.

Genellikle kadınlar yetkilerini devretmeye daha hazırlar ve sıkı çalışma karşısındaki takdirlerini daha sık dile getiriyorlar. Yazar, danışman ve kariyer rehberi Terri Levine 'Kadınlar soru sorma, erkeklerse cevap verme eğilimindedir.'diyor. Şirketin amaçlarını daha tereddütsüz bir biçimde ileten ve takdirlerini daha sıklıkla dile getiren kadınlar çalışanların kendilerini değer verilen ve ödüllendirilen bireyler olarak hissetmelerini sağlamakta daha başarılılar. Bunun karşılığında da işe alım süreçlerinin maliyeti daha düşük oluyor ve istikrarlı, sadık çalışanlarla ya da , Christian'ın tabiriyle en iyi yeteneklerle işler yürütülüyor.

'Sert becerilerde' de geri kalınmıyor
Genellikle iletişim ve ilişki yürütme konusundaki yeteneklerine güven duyulsa da, kadınlar son zamanlarda geleneksel 'sert' ya da 'erkeklere özgü' becerilerinin de daha yüksek düzeyde olabileceğini sergiliyorlar.Bazı araştırmacılar kadın çalışanların başından beri böylesi yeteneklere sahip olduğunu ama erkek yöneticilerin onları küçümsediğini ya da yanlış anladığını ileri sürüyorlar.Diğerleri ise kadınların yıllar boyu biriken deneyimlerinin becerilerini de genişlettiği görüşündeler.
1996 yılında Advanced Management danışmanlık firması (bu arada Consulting Tools'la birleşti) tarafından yürütülen etkili bir araştırmada 6.000'den fazla yöneticinin 360 derecelik değerlendirmelerinden oluşan bir veri tabanı analiz edildi.Bu tür değerlendirmelerin arasında yöneticiye ilişkin kendisiyle aynı konumdaki kişiler , üstleri ya da astları tarafından yapılan değerlendirmeler yer alıyordu.Michael R. Perrault ve Janet K.Irwin'in yaptığı araştırma problem çözümü , denetim, liderlik, öz yönetim , yönetim ilişkileri ve iletişimi de kapsayan bir yönetim yelpazesine baktı.

Sonuçlar;

* '..Önceki araştırmalar kadınların zihinsel becerilerde(sol beyin) değil, kişilerarası ilişkilerde mükemmel olduğunu (sağ beyin) ortaya koyuyordu.Araştırmamız kadınların beynin hem sol hem de sağ alanlarında daha iyi performans sergilediklerini gösteriyor.'

* 'Kadınlar maddelerin %90'ını temsil eden 31 bireysel davranışın 28'inde erkeklere göre daha iyi değerlendirmeler aldı.'

* Kadınlar için en meşakkatli etken Öz Yönetim...31 davranış arasında oranı en düşük olan madde bireysel hayalkırıklıklarıyla başa çıkılması oldu.'

Kırılması gereken cam tavanlar bitmedi
Fortune 500'e giren şirketlerin başında bulunan kadınların sayısının hala çok düşük olduğu aşikar, kurumsal VP mevkilerinde de, her kadına kabaca üç erkek düşüyor. Yani kadınlar yöneticilikte öndelerse, neden yetkili konumlarda daha fazla kadın göremiyoruz?

Tahmin şu: Şovun başını çekmeye alışık olan erkekler çoğu zaman 'dişil' tarzda yönetime prim vermiyorlar çünkü zayıf olduğunu düşünüyorlar. Kadınlar kendi yönetim tarzlarının işe yaradığını tekrar tekrar kanıtlamak zorunda kalıyorlar. Dolayısıyla, kadınlar ancak son yüzyılın ikinci yarısında yükselişe geçmek için gerekli bağımsızlığı ele geçirdiler.Şüphesiz, yükselişleri sürecek.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler için, şirket ileriye doğru giderken çalışanların ve hissedarların elde tutulabilmesi başarının kazanılmasında en önemli etken olabilir.aşında bulunduğu Los Angeles'taki Impact Group liderliği geliştirmek amacıyla yöneticilerle çalışan Ken Siegel 'İşleri değil, sonuçları devretmek istersiniz.'diyor. Vazgeçme yetisine sahip olmalısınız. Kadınlar bunu erkeklerden daha iyi başarıyor çünkü kendilerine olan güvenleri çok cepheli. ''Erkeklerin kendilerine güveni yaptıkları işe dayalı, tek boyutlu bir olgu.'
İster sonuna kadar bir 'sol beyinli' ister 'erkek gibi' yönetmeye çalışan bir kadın yönetici olun, tepedeki yöneticiler için nihai amaç yönetimde 'dişi' tarafa yönelmek olmalıdır.Görünüşe bakılırsa kızlar bu işi daha iyi kıvırıyor.
Yayın tarihi: 09.05.2005
622
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.