Mahmure

Neden Hobi?

Neden Hobi?

Hobi konusunda kararsız ve istikrarsız mısınız? Bu genel bir sorun. Ama hobi deyip geçmeyin.

Hayata kattığı olumlu etkiler açısından önemli ve sağlıklı bir ruhsal yaşam için çok gerekli olan hobi, iş hayatının ve içinde bulunulan günlük hayat şartlarının stresinin içinde her gün aynı sarmalda dönüp dururken, stresli alanlardan uzaklaşmak, sosyal olmak, farklı becerileri ortaya çıkartmak açısından faydalı etkilerde bulunur.

Hobilerin çoğu, yaratıcılık gerektirir. Yaratıcılığın geliştirilmesi ise doğrudan işyerine ve normal hayata pozitiflik olarak aktarılır. İş dünyasında yaratıcılık son derece önemlidir. Bu sebeple iş görüşmelerinde insanlara her zaman eğlenmek için ne yaptıkları sorulur. Çünkü hobileri onların kişiliği, yaratıcılığı ve tutkusu hakkında çok iyi fikirler verir. Özel hayatta da bu aynı denklemde ilerler. Tanıştığınız kişiye ilk önce neleri yapmaktan hoşlandığını sorarsınız. Hayal dünyasını anlamaya ve sizinkine ne kadar yakın olup olmadığını anlamaya çalışırsınız.

Hobiler yaptığınız şeyleri yapmaktan hoşlanan insanlarla iletişim kurmanın yollarını da sunar. Sosyalleşmenin en keyifli ve verimli yollarındandır. Aynı şeylerden hoşlanan ve belli bir amaç için çaba harcayan yeni insanlarla tanışmak, daha büyük gruplarla bir araya gelmek ve bir konu hakkında fikir alışverişinde bulunmak için fırsatlar yaratır. Yeni bir yere taşındığınızda, tatile gittiğinizde hobileriniz sayesinde kolayca arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

Yapmaktan hoşlandığınız bir şeye odaklanmak, stresi azaltmak için birebirdir. Çünkü zihninizi zevk aldığınız şeye odaklarsınız ve stresten uzaklaşırsınız. Bir miktar fiziksel aktivite gerektiren hobiler aynı zamanda vücudunuzda stresi azaltmaya yardımcı olan kimyasal değişiklikler de yaratır, ancak hobiniz fiziksel aktivite gerektirmiyor olsa bile, yine de faydalıdır. Stresten kaçmak ve hoşunuza giden bir şey yapmak, zihni gençleştirir ve gelecekteki zorluklarla başa çıkmak için daha iyi hazırlanmanıza yardımcı olur.

Hobiler güven yaratır. Çünkü bir şeyde iyi olmak ve yeni bir şey öğrenmek çok faydalıdır. Kişiyi çok yeterli ve üretken hissettirir. İş ve sosyal hayatta roller ve sorumluluklar o kadar çok değişir ki, sıklıkla yeni şeyler öğrenmekle karşı karşıya kalırsınız. Hobinizi gerçekleştirirken kendinizi zorlamaktan edindiğiniz güven, heyecan ve yeterlilik yeni şeyler öğrenmeye hazırlanmanıza yardımcı olacağından hem iş hem özel hayatta öğrenmeye açık olmanıza olanak sağlar.

Hobiler aynı zamanda kişisel gelişim kaynağıdır. İnsan ilişkilerini yönetme, öğrenmeye olan açıklık, sabır, emek ve özveri gibi özelliklerinizi geliştirdiğinden kişisel gelişiminize fayda sağlar.

Bir hobiniz yoksa veya yeni bir şeyler denemek istiyorsanız,

o Aşamalı olarak zorlayıcılığı artan bir şey bulun ancak sizi ürkütüp, yıldırıp yıllarınızı alacak kadar da meşakkatli olmasın.
o Doğal yeteneklere sahip olduğunuz bir şeye odaklanmak her zaman daha iyi sonuç verir.
o Hobi olsun diye sevmediğiniz ya da hoşlanmadığınız alanlara girmeyin. Denizden korkuyorsanız, yelken denememek gibi.
o Bir hobi seçerken kondisyon düzeyinizi, finansmanı, eğitimi ve tutkuyu dikkate almanız önemli.
o Hobi seçerken sahip olduğunuz stres seviyesini mutlaka göz önünde bulundurun. Sizi daha çok strese sokacak hobilerden uzak durun.

Eğer hoşunuza giden bir hobiniz varsa ancak buna yeterince zaman ayıramadığınızdan şikayet ediyorsanız, belki şimdi fikriniz değişir ve harekete geçmek için içinizde bir kıvılcım oluşur :)

Bükre İkizer

INSTAGRAM: Bükre İkizer

Yayın tarihi: 17.04.2019
165
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.