Mahmure

Modern zamanlara özel aşk masalları!

Modern zamanlara özel aşk masalları!

Aşk Tutulması, bir portakalın bir moto-kuryeye duyduğu ölümüne aşkı, evine girdiği kadına sırılsıklam âşık olunca, tüm imkânsızlıklara meydan okuyan bir karasineğin öyküsünü anlatıyor. Bu gerçeküstü aşkları okurken, aşkın engel tanımadığına inanacaksınız!

Güncellenme tarihi:

21’inci yüzyıl, hızın, bilginin ve aklın zamanı, akıllı cep telefonları, notebooklar, laptoplar hayatımızı kolaylaştırırken, müthiş bir hızla dokunduğumuz şeyler aynı hızla avuçlarımızın arasından kayıveriyor. Aşk bile…

Solmaz Kâmuran, İnkılâp Kitabevi’nden çıkan son kitabı Aşk Tutulması’nda bambaşka bir dünyanın kapılarını bizim için aralıyor. Dünyaca ünlü Türk Ressam Nevin Hirik’in çizgileri eşliğinde bizi masalsı aşklar diyarına sürüklüyor.

Üç mini öyküden oluşan bu düş kitabı, “Portakal Hanım”ın aşkıyla başlıyor. Portakal Hanım, yazar tarafından bilinçli seçilmiş, okuru yanıltmak isteğiyle kurgulanmış bir isim değil, “Portakal Hanım” gerçekten de bir portakal, turuncu, parlak kabuklu ve bir lunaparkta karşılaştığı moto-kuryeye sırılsıklam âşık...


Üstelik ne yapıp edip –buna kısıtlı ömrünün bir bölümünü feda etmek de dahil– âşık olduğu adamın evine girmeyi göze alacak kadar da cesur. Aklın sınırlarını zorlayan bu aşk karşılıksız kalmıyor elbette. Kâh sevgilisinin gelişini iple çekerken hasretten yüreği patlayacakmış gibi olan, gözyaşlarını içine akıtan –çünkü meyveler gözyaşlarını içine döker– kâh sevgilisiyle uyurken mutluluktan bulutlara yükselen bu güzel ve turuncu kadın okuyucularını derinden etkileyecek.

Peki bir fırtına –belki de sadece bir meltem– sonrasında evine girdiği kapkara saçlı kadına derin bir aşkla bağlanan karasineğe ne demeli? Bin gözüyle bakıp gördüğü, görür görmez vurulduğu kadının saçlarının arasında uyurken, mutluluktan bir daha uyanmamayı dileyen karasineğin cesaretini gösterebilir miyiz?

Solmaz Kâmuran’ın düşler evreninde hiçbir şey imkânsız değil. Aşk Tutulması, aşka dair unuttuklarımızı tekrar hatırlatacak, zarif ama güçlü öyküleriyle bizi hüzünlendirecek, gülümsetecek, tekrar masallara inanmamızı sağlayacak.

Arka Kapaktan:

“Kendinden dışarı taşınandır aşk”

Aşk Tutulması, resimle yazının iki kardeş dünyanın birbirine akrabalığını onaylattığı özel bir şiirselliğin kitabı. Solmaz Kâmuran’ın fantazmagorik üç küçümen öyküsüne ressam Nevin Hirik düşselliğin sınırlarını zorlayan resimleriyle eşlik ediyor.

Mahmure.com Editörü: Duygu ÇELİKKOL

Yayın tarihi: 15.02.2013
1185
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.