Mahmure

Metin Solmaz’dan “Türkiye’ye Ait 100 Büyük Yanılgı”

Metin Solmaz’dan “Türkiye’ye Ait 100 Büyük Yanılgı”

“Hazır Bilgi” serisinin ilk kitabı, Metin Solmaz’ın hazırladığı “Türkiye’ye Ait 100 Büyük Yanılgı” Ağaçkakan Yayınları’ndan yayımlandı.

Bugüne kadar memleket sınırlarından içeri sadece çeviri yoluyla giren yahut çeviri kokan hazır bilgi, doğal olarak buraların olamadı. “Hazır Bilgi” serisi tam da bu ihtiyacı karşılamak üzere hazırlandı.

Ağaçkakan Yayınları’nın ilk yayını olan Türkiye’ye Ait 100 Büyük Yanılgı; güvenilir, titizlikle hazırlanmış, kolay okunur, yerli bir bilgi deposu.Akademik iddialara uzak ama her madde uzmanına sorulmuş, fiziki hata yapmamak için özenilmiş bu kitapla doğru bildiğiniz yanlışların farkına varacaksınız.

Kitabın önsözünden:

"Düşünsenize; belediyeler toplutaşımadan, yani bizlerin sırtından para kazanıyor, üstgeçit yapıyor, yani sadece karşıdan karşıya geçme eylemi için tırmanış yaptırıyor: Bunlar apaçık halka hakaretken, halka hizmet diye pazarlıyor. Pek çok insan da bunu satın alıyor. Sadece üşütmek diye bir hastalık var sanarak çocuklar, büyükler kapalı alanlara kapatılıyor. Hayat her gün bu tip hurafelerin de yardımıyla, biraz daha sokaktan parktan AVM’ye, yani sahiciden plastiğe doğru kayıyor.

“Alttan soğuk almak” endişesiyle oturulamayan taşların çimenlerin, “cereyan yapar” endişesiyle açılmayan camların, matematik cehaletini korumak için “Einstein da matematikten kalmıştı” yalanına inanmanın hiç mi suçu yok? İnsanların başka başka ırklardan oluştuğunu sanmak, ateşlenen çocuğun üzerini örtmek, Uzun Mehmet’i, Ulubatlı Hasan’ı gerçek sanmak sadece saçma mı? Zararları da yok mu?

Bu kitaba koymaya değer bulmadığım kadar paçoz bir efsane olan “bor madenimiz var, zengin olacağız ama Batı izin vermiyor” konusunun kaç kişiyi “dış güçler” konusunda paranoyak yaptığını düşünsenize.
Yahut kedilerin nankör olduğu, tüylerinin akciğere yapıştığı filan gibi saçma fikirler olmasa hayvanlarla insanların ilişkisi biraz daha medeni olabilirdi.

Sıradan bir “tırıvırı bilgiler kitabı”yla dünya devrimi yapılabileceğini iddia etmiyorum elbette. Ama hurafelerden kurtulmak herkes için faydalıdır."

Metin Solmaz kimdir?

Metin Solmaz 1969’da doğdu, Ankara’da büyüdü. Muhtelif üniversitelerde okudu, bitirmedi. Çıkışından batışına kadar dört sene, Ankara Radyo Arkadaş’taydı. 1990 yılından bu yana yazılı basında ve muhtelif internet sitelerine yazıyor.

Siberalem.com, Idefix.com ve Uzuncorap.com kurucularındandır. 1992’de Korsan Yayınları’ndan “Kenardaki Milyonerler”, 1994’te Pan Yayıncılık’tan “Rock Sözlüğü”, 1996’da yine Pan Yayıncılık’tan “Türkiye’de Pop Müzik” isimli kitapları yayınlandı. 2004 sonunda Overteam New Media’yı, 2010’da Overteam Yayınları’nı, 2015’te Ağaçkakan Yayınları’nı kurdu. 


Yayın tarihi: 22.10.2015
1605
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.