Mahmure

Masajda bile cinayet düşünüyor

Masajda bile cinayet düşünüyor

Tutkulu ve dominant kadınlarla dolu bir ailenin üyesi Selin Atasoy Hartevioğlu. Annesi adli tıp uzmanı Sevil Atasoy'un ismini ansak yeter zaten. Kucağında bir sürü karpuz var; şu sıra en öne çıkanı "Kanıt" dizisinin yazarlığı. Her hafta cinayetler tasarlıyor, ipuçlarını oluşturuyor; kafası sürekli karanlık işler peşinde!

Masajda bile cinayet düşünüyor
Selin Atasoy Hartevioğlu, ünlü adli tıp uzmanı Sevil Atasoy'un ve reklamcı Faruk Atasoy'un kızı. Annesinin babası (Prof. Şemsi Gök) da adli tıp uzmanıydı. Anneannesi Dr. Ferda Gök ise Türkiye'nin ilk özel laboratuvarlarından Teşvikiye Laboratuvarı'nın kurucusu. Çocukluğu büyükbabasının ve annesinin laboratuvarlarında geçmiş. Yemek masasında konu daima adli tıpmış. Böyle olunca beklenen Selin Atasoy Hartevioğlu'nun da tıpla ilgili bir meslek seçmesiydi belki de. Oysa Selin Atasoy Hartevioğlu, baba mesleğinde karar kılmış ve önce reklamcılık yapmış, sonrasında ise 2008'de kurduğu Kita Tanıtım, Tasarım ve Danışmanlık'ta marka mimari (danışmanı) olarak çalışmaya başlamış.

Ama tüm bu süreçlerde zaman zaman annesiyle birlikte çalışmış, özellikle gazete ve televizyon çalışmalarında. Sonunda ise "Kanıt" dizisini yazmaya başlamış. Kanal D'de yayınlanan "Kanıt", biliyorsunuz cinayetlerin toplanan delillerle, özellikle de adli laboratuvarlarda yapılan analizlerle nasıl çözüldüğünü anlatan ilginç bir dizi. Bu programda da birlikte anne-kız. Sevil Atasoy sunuyor, Selin Atasoy yazıyor. Sonuç olarak Selin Atasoy eninde sonunda adli bilimlerden kaçamamış, bir yerlerden bulaşmış.

Selin Atasoy, kendisini "Kanıt"ın yazarlığına sürükleyen süreci, ailesini ve yaptığı işleri anlattı.

Cinayet, hep hayatındaydı

- Bizim evimizde akşam yemek sofralarında adli bilimler konuşulurdu ağırlıklı olarak. Çünkü annem de, dedem de o dünyadan geliyordu. Ben de çok meraklıydım bu konulara. Ama devlet memuru olma konseptinden çekiniyordum. Bir de adli bilimlerin bugünkü konumuna geleceği o zamanlar hayal edilemiyordu. O yüzden ekonomi okudum. Ama her zaman bizimkilerle bilimsel kongrelere gittim. Büyükbabam, asistanlarının tezlerini benimle okurdu; o zamanlar 9-10 yaşlarındaydım. Okuldan çıkınca büyükbabamın işyerine giderdim, orası neresi? Adli Tıp Kurumu.

- Konular feci ama çocukluğumdan beri hayatımın içinde aynı zamanda. Uzun yıllardır birtakım projeler geliyordu adli bilimlerle ilgili. Sevil de, ben de düşünüyorduk, ama kafamızda oturtamıyorduk. Ta ki yapımcı Abdullah Oğuz'la karşılaşana kadar.
Yayın tarihi: 22.11.2011
2156
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.