Mahmure

Kredi kartı borçları nasıl kapatılır?

Kredi kartı borçları nasıl kapatılır?

Artık ciddi hesaplar yapmak ve titizlikle uygulanan ödeme planları hazırlamak gerekiyor. Peki ama nasıl?

Mayıs, haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında ne kadar ödemek istediğinizi yazarak kalan borcunuzu görebilirsiniz. 9.90 olan faiz oranı vergilerle 11.39'a denk gelmektedir. Eğer daha uzun vade düşünürseniz bu tabloyu genişletmeniz yeterlidir.

Eğer Excel programı kullanmazsanız bu tabloyu elle yapmanız gerekir. Biraz zaman harcarsınız ama sonuç değişmez.

Bir ekstreniz varsa, borcunuz da var demektir. O halde bir ödeme planınız da olmalı. Neredeyse saat başı değişen kredi kartı faizleriyle baş etmek için bir ödeme planı şart. Çünkü buzdağı kendi kendine büyüyor. Örnek verelim; sadece 1 milyar liralık bir borç bazen ancak 45 ayda kapanabiliyor.

Dışbank Kredi Kartları Direktörü Akın Telatar, oranlar ve asgari tutarlar değişse bile, hemen tüm bankalar için geri ödeme planlarının aynı mantığa sahip olduğunu hatırlatıyor. Herkesin ödeyebileceği miktar farklı olduğu için öncelikle var olan borcun aydan aya nasıl değiştiğini, anaparanın üzerine ne kadar faiz bindiğini bilmek gerekiyor.

Bu önemli, çünkü banka tarafından bildirilen ödenmesi gereken asgari tutarın da üzerine çıkıp, ödeyebileceğiniz maksimum rakamı ödemek en doğru çözüm. Çünkü asgari tutar faizi de içeriyor.

Nasıl hesaplanıyor?

Kredi kartı borcunu hesaplamak için en önemli değişken, aylık bazda belirlenen faiz oranı. Diyelim ki bu oran yüzde 9.90 olsun. Bu rakam bir ay süresince borcunuza işletilecek faiz oranını yüzde olarak belirliyor. Yine kabaca anapara üzerinden bu oran aylık faiz borcunuzu gösteriyor.

Ancak nakit harcamalarda bu rakam günlük hesaplandığı için kümülatif olarak bir-iki puan daha artabiliyor.

Aylık faiz tutarının yüzde 10'u oranında Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) kesintisi ve yüzde 5'i oranında Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi kesintisi de bu rakama ekleniyor. Bu rakam aylık faiz ve vergi borcunu oluşturuyor. Asgari ödeme tutarı da ana paraya eklenen bu rakamdan sonra belli bir yüzdeyle hesaplanıyor.

Asgari ödeme tutarı bankadan bankaya değiştiği gibi, kimi bankalarda da limit aşımına ya da borcun miktarına göre değişik olarak hesaplanabiliyor.

Akın Telatar, ``Size bankaların gönderdiği hesap ekstresinde gösterilen 9.99 faiz oranı, yüzde 10 KKDF, yüzde 5 BSMV de eklenince toplam oran yüzde 11.39'a geliyor. Yani bankalara kredi kartı borcunuz varsa bunların asgari ödemesi için, ekstrede yazan 9.90 faiz oranı çıplak olarak borç hanesine yansımıyor'' diyor.

Yani giydirilmiş faizlerle ödenmesi gereken faiz oranı 11.39'a ulaşırken, bir kredi kartı ya da tüketici kredisindeki asgari ödeme tutarı bakiyenin genellikle yüzde 15-25'i gibi bir tutar oluyor.

Örnek vermek gerekirse 1 milyar liralık bir kredi kartı borcu, her ekstrede bakiyenin yüzde 35'i asgari olarak ödenirse yaklaşık 10 ayda kapatılabiliyor.
Yayın tarihi: 21.01.2005
464
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.