Mahmure

Kovuldunuz!

Kovuldunuz!

Pılıyı pırtıyı toplayıp işten ayrılmak pek hoş olmasa da, özellikle günümüzün ilerisi öngörülemeyen iş dünyasında, bu herkesin başına gelebilecek bir olay.

Kovulduğunuzda kaldığınızda ne yapmalısınız? Kendinizi hemen toparlamak ve yeniden harekete geçmek için gereken ipuçlarını açıklıyoruz.

Durumla baş edin

Patronunuz sizi odasına çağırdı, kapıyı kapattı, oturmanızı söyledi. Ve devamında duymayı isteyeceğiniz en son şeyi, işten çıkarıldığınızı söyledi. O an için büyük bir ihtimalle pek çok farklı duygu içinde olursunuz. İnkar, kızgınlık, üzüntü, pişmanlık, utanma, ayrımcılık gibi duyguların açığa vurulması, kişi için çok önemlidir.

Durumla baş edebilmek için birkaç yakın arkadaşınızla veya bir danışmanla konuşmakta fayda var. İçinizdekileri boşaltmak, ne hissettiğinizi anlamakta size yardımcı olacaktır. Doğrularınızı ve yanlışlarınızı tartarak belki de bu işin size uygun olmadığını veya gönülden severek yapmadı­ğınızı fark edebilirsiniz. Ayrıca işten çıkarıImanın getirdiği sorumluluğu da kabullenmelisiniz. İşinize son verilmesinin bir daha başka bir işte de başarısız olacağınız anlamına gelmediğini aklınızdan çıkarmayın.

Kıçınızı yaymayın

Sabah programlarının karşısında yayılıp çayınızı yudumlamaya çabuk alışabilirsiniz ama iş hayatına karşı uzun süre küskün kalmayın. Eğer uzun süre tavanı seyrederseniz kendinizi bir kara deliğin dibine doğru acınacak halde kayarken bulabilirsiniz. Bu da yeni bir iş bulmayı her zamankinden daha da zor hale getirebilir

Kendinize olan güveninizi kuvvetlendirecek şeylerle ilgilenmelisiniz. Gönüllü işlerde yer almaya çalışın veya yeni şeyler öğrenin. Bu, kendinizi geliştirme sürecinin ortalarında bir yandan da yeni bir iş aramaya başlayın. Bir yapılacaklar listesi hazırlayın ve tekrar sabahlan saat dokuzdan önce uyanmaya başlayın. Programlı yaşamak, yapılanmak sizi güçlendirecektir ve ruhsal olarak da daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. İşe gitmek için kalkmanız gerekiyor­muş gibi saatinizi kurun. Zaten bir anlamda bir işiniz de var; kendiniz için çalışıyorsunuz.

Duvarı yıkmak

İşe giden yoldaki ilk adım özgeçmişinizi güncellemek. Akıllıca iş aramak biraz yorgunluk ve motivasyon gerektirir. Çalışma dünyasına geri dönmenin en iyi yollarından biri, iş bulma konusunda çalışan organizasyonlarla irtibata geçmektir. Potansiyel işverenlerle irtibata geçmek, onlarla bir bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir. Israrcı olun. Biraz zaman alabilir ama vazgeçmeyin.

İtiraf zamanı

Ciddi anlamda iş aramaya başladığınızda, hazırlıklı olmanızı gerektiren randevularla karşı karşıya kalacaksınız. Bir sonraki engel ise son işinizden neden ayrıldığınızı açıklamak olacaktır. Eğer işten çıkartıldığınızı öğrenme olasılıkları çok azsa veya hiç yoksa, bunu itiraf etmek zorunda değilsiniz. Açıklamak zorunda kalırsanız da hatalarınızı ve bu hatalardan öğrendiklerinizi anlatın. İşi almanın yolu, sizinle görüşen kişiye bir önceki işinizde nerede hata yaptığınızı öğrendiğinizi göstermek.

Bol şanslar!
Yayın tarihi: 27.04.2006
385
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.