Mahmure

Kendi mucizeni kendin yarat

Kendi mucizeni kendin yarat

Hedefleriniz için verdiğiniz o yıpratıcı çaba yerine, şaşırtıcı sonuçlara ulaşan düşünce tekniklerini öğrenerek, kendi hayatınızda "mucizeler" yaratabilirsiniz.

Her şeyin istediğiniz biçimde, üstelik çabasızca ve kendiliğinden değişmesini sağlamaktan daha keyifli ne olabilir ki?

Hayalleriniz, hedefleriniz, istekleriniz var değil mi? İşinizde iyi bir yere gelmek, iyi bir ilişki, iyi bir evlilik, daha iyi bir ev, daha iyi bir otomobil, daha çok para, daha sağlıklı olmak, daha ince görünmek, dünyayı gezmek, sevilmek, önemsenmek veya daha farklı şeyler istiyorsunuz. Hedeflerinize ulaşmak için bildiğiniz yol azimle çalışmak, gereken her fedakarlığa katlanmaksa çabalayıp duruyorsunuz.

Oysa bazı insanlar vardır, bilirsiniz. Hep dört ayak üstüne düşerler, adeta tuttukları altın olur. Çoğu kişinin haksız bulduğu başarılar gösterirler. İş hayatında kolayca yükselirler. Yaptıkları "mucizevi" evliliklerle herkesi şaşırtırlar. En önemlisi de sahip oldukları için fazla çaba sarfetmemiş olmalarıdır. İşlerinde bir yerlere gelirken "Tırnaklarımla geldim" demeyi marifet sayanlardan değillerdir. Hayatlarının erkeğini ya da kadınını bulmak için dağ, tepe gezmedikleri halde; hayat onlara evliliklerinde, ilişkilerinde şanslı taraf olmayı kendiliğinden getirir. Buna karşılık bazen güzel ve mükemmel kadınlar çok kötü ilişkiler yaşar, çok kötü evlilikler yaparlar. Hatta çok istedikleri halde hiç evlenmezler. Tabii bazı mükemmel erkekler de. Bazı insanlar işlerinin gerektirdiği eğitim ve yeteneğe sahip olmalarına ve çok çabalamalarına rağmen, karşılığını bir türlü alamazlar. Umarız siz bu gruba dahilsinizdir. Ancak çabalamaktan yorulanlardansanız, şu "Şanssızım, kimileri şanslı doğuyor" yargısından hemen vazgeçin. Çabasızca kazananlar grubuna girenlerle aranıza çok önemli bir fark olduğu doğru, ama bu şansla değil, düşünce sisteminizle ilgili.

Hedefleriniz için verdiğiniz o yorucu ve yıpratıcı çaba yerine, gerekli düşünce tekniklerini öğrenmeyi seçerseniz, her şey kendiliğinden çözülecek. Bunu sakın "çaba" olarak değerlendirmeyin; çünkü sadece çok eğlenceli bir uğraş olacak. Geçireceğiniz süreç içinde hemen her gün, küçük küçük de olsa mucizelerle karşılaşacaksınız. Hayat sürekli ödüller getiren, neşeli bir oyuna dönüşecek. Üstelik eskiye oranla daha çok huzurlu olacaksınız. Her ne kadar Harry Potter kadar değilse de onun rasyonel bir versiyonu olmak kararınızı bekliyor.

Mucizeler yaratmaya yönelik düşünce sistemi öğretilerine göre, tüm olay ve durumları kendi düşüncemizle yaratıyoruz. Bunun için öncelikle düşüncelerimize çok dikkat etmeliyiz. Aslında belli ki düşüncenin gücü asırlardır biliniyor. Atasözlerinde, deyişlerde bunu görebiliyoruz. "İyi diyelim iyi olsun, kırk gün ne dersen o olur, korktuğum başıma geldi, sakınılan göze cam batar" bunlardan birkaçı. İhtiyacımız olan şey ise sihirli bir yüzük değil. Düşünce gücü gerçeğini hayat felsefesi haline getirip, sistematik bir biçimde uygulamaktan ibaret.

Çevrenizde hep şanslı olanlara dikkat edin. Bilinçsizce de olsa daima iyimser beklentiler içinde, kendisini içtenlikle iyiye değer gören, "Bana mı kaldı" düşüncesinden uzak duran kişiler olduklarını fark edeceksiniz.

Bu bir sihir

İstediğini elde etme yolunda en bilinen ve etkisi pek çok kişi tarafından deneyimlenen tekniklerden biri Yaratıcı İmgeleme. Bu konuda yazılmış kitaplardaki tanıma göre, "Yaratıcı İmgeleme, en yüksek ve gerçek anlamıyla bir sihirdir." Bu tekniği iyi öğrenebilir ve uygulayabilirseniz kendi hayatınızın Harry Potter'ı olmanız işten bile değil. Eğer bu sihirse ve sihira gereksinim duyuyorsanız, kendi işinizi gereksinim duyuyorsanız, kendi işinizi kendiniz görebilirsiniz. Üstelik uygulayacağınız teknik ne dinlerin, kutsal kitapların yasakladığı türden, ne de hurafe.

Yaratıcı imgelemeden yararlanmak için önce hedefinizi belirleyin. Bunu net olarak seçmeniz fve yeterince açık dilekte bulunmanız çok önemli. Hiç makul olmayan dileklerde bulunmamak yararınıza olur. Örneğin, ABD başkanı olmak, Brad Pitt ile evlenmek gibi dilekleri bir yana bırakın. "Brad Pitt gibi" demenizdeyse yanlış yok. İstiyorsanız neden olmasın?

Önce gerçekleşeceğine ihtimal verdiğiniz, kolay hedefler belirleyip, bunların olacağına iyice inanın. Böylece iç direnişinizden kurtulur, öğrenmep sürecinde başarıya ulaşma duygusunu tadarsınız. Daha deneyimli hale geldikçe hedeflerinizi büyütebilirsiniz.

Hedefinizi net ve kararlı bir şekilde belirledikten sonra, ikinci adıma geçebilirsiniz. Şimdi onu olmasını istediğiniz biçimde hayalinizde canlandırın ya da yoğun biçimde düşünün. En önemlisi bunu zaten gerçekleştirmiş, şu anda olmuş gibi hissetmeye çalışın. Başlarda zor gelebilir, pes etmeyin. Olduğu kadarıyla yetinin. Zorlamak, zorlanmak işimizin bir parçası değil. Üçüncü adım olarak, gün boyunca aklınıza gelen ve uygun olduğunuz her an sık sık zihninizde canlandırın. Hedefinize tam, net ama ahenkle odaklanın. Bunun için aşırı uğraş verirseniz, yardımdan çok engel oluşturursunuz. Dördüncü adım ise, hedefinize odaklanırken ona sürekli pozitif enerji yüklemek olmalı. Elde etmek istediğiniz şeyin var olduğunu, size gelmekte olduğunu, onu bir mıknatıs gibi çektiğinizi söyleyin. Kendinizi arzuladığınız şeyi alırken, kazanırken görmeye çalışın. Bu "onaylamaları" kullanırken inançlı olmaya gayret edin. Ve hedefinizin değiştiğini anlarsınız, ayrıntılı bir biçimde düşünüp bu sayfaya son verin, yenisini açın. Fikir ve amaç değiştirmek olağandır. Yönteminizde başarılı olmadığınız hissine kapılmak için, içinizde ve dışınızda olup biteni anlamaya zaman ayırın. Hedefinize ulaştığınızda kendinize karşı mutlaka gürültücü olun. İmgelediğiniz şeye ulaştığınızın altını çizin, başarınızın farkında olun.

Kolay dileklerden başlayın

Yaşamımızı tekrar yaratmanın yöntemleri çeşitli, ancak hepsinde önce bir temizleme işlemmi yapmak gerekli. İçimizde bizi yüksek yararlarımıza ulaşmaktan alıkoyan bilinç dışı engeller var. Bu karşımıza genellike sınırlayıcı bir bakış açısı ve inanç olarak çıkıyor. Temizleme alıştırmalarında önce olumsuz düşünceleri silmeliyiz. Bunun için yapılacak olumlamaları kendiniz seçmelisiniz. Biri için çok uygun olan, diğerleri için olmayabilir. Bir model verelim: "Artık tüm geçmişimden kurtuluyorum.Geçmiş devrini tamamlayıp sona erdi. Şimdi zihnim tamamen özgür. Tüm olumsuz, engelleyici inançları terk ediyorum. Yenilerini sevinçle benimsiyorum. Hayatımdaki herkesi içtenlikle bağışlıyor ve serbest bırakıyorum. Hepimiz mutlu ve özgürüz. Başkalarını mutlu etmek için çabalamak zorunda değilim. Hakkımda ne düşündüklerini umursamıyorum. Ne yaparsam yapayım sevilen, beğenilen biriyim. Kendimi çok seviyor ve takdir ediyorum. Kendimi ifade etmemi ve hayatın tadını çıkarmamı engelleyen her şey artık yok oldu. Şimdi her günüm sevinç dolu. Dünya yaşanacak güzel bir yer. Bundan böyle evrensel sevgi beni kuşatıyor. Bu sevgiyi sevinçle kabul ediyor ve dağıtıyorum." Bu olumlamalarda gelecek zaman değil, şimdiki zaman kullanmaya özen gösterin.

Yaratıcı imgeleme çalışmasına gerçekleşmesi çok zor olmayan, somut bir istekle başlayın. İlk egzersiz olarak genellikle bir obje seçilmesi uygun olur. Örneğin bir yerden çiçek aldığınızı ve bunun bir hafta içinde gerçekleştiğini düşünün. Şimdi çiçeğin rengini, biçimini, kokusunu, boyutlarını, sunum biçimini tek tek ayrıntısıyla düşünün. Onu beş duyunuzla hissedin. Bunun için gözlerinizi kapatıp, mediatif hale geçebilirseniz işiniz çok kolaylaşır. Gün içinde her fırsata bu hayali gözünüzde canlandırın. O çiçeğin gelmekte olduğuna inanın. Kimden ve nasıl geleceğini hiç düşünmeyin.

Ayrıca bu tür çalışmaların yapılması için en uygun zamanın uykuya dalmadan hemen önceki zaman olduğunu bilin. Uykuya imgelediğiniz cismi düşünerek dalmaya çalışın. Bir hafta içinde bunu başarırsanız, başarınızdan dolayı kendinizi kutlayın ve yeni bir egzersize geçin. Başaramadıysanız da sakın vazgeçmeyin.

Gizli hazine haritası

Bir diğer yöntem "Hazine Haritaları" yapmak. Bu çok güçlü bir teknik ve çok eğlenceli. Hazine haritası yaratmak için arzu ettiğiniz hedefin gerçek, fiziksel bir resmini yapmanız gerekiyor. Sanatsal bir başarı göstermek zorunda değilsiniz. Neyin ne olduğunu siz bilin yeter. Basit, çocuksu hazine haritaları da yetenekli ressamların elinden çıkanlarla aynı işi görür. Hazine haritası sizi hedefinizin gerçekleştiği ideal sahnenizde göstermelidir. Hayatınızın yalnızca tek bir hedefi için hazine haritası yapın. Tüm dileklerinizi aynı haritada resmedip, karıştırmayın. İsterseniz tüm hedefleriniz için ayrı ayrı haritalar yapabilirsiniz. Bu tabloda kedninizi mutlaka resmetmelisiniz. Bunun için fotoğrafınızı kullanabilirsiniz. Yazı ve sembollerle güç katabilirsiniz. Hazine haritanızı evinizde, çantanızda, ofisinizde bulundurabilirsiniz. Bunun sizin için sihirli bir harita olduğuna inanın ve her gün birkaç dakika ona bakıp, hedefinize odaklanın. Haritanız yanınızda dğilse de onu düşünün. Hepsi bu kadar. Getireceği hazineye siz de şaşıracaksanız. Haydi iyi eğlenceler...

Teknikler pek çok ama bir tanesinden daha söz edelim. Bu da Pembe Baloncuk Tekniği: Rahatça oturun ya da gözlerinizi kapatın. Derin ve yavaş soluk alıp, vererek gevşeyin. Gerçekleşmesini istediğiniz şeyi hayal edin. Onu zihninizde olabildiğince açık ve net resmedin. Şimdi bu resmi pembe bir baloncukla kuşatın. Pembe kalple ilgili renktir ve bu renk titreşimi imgelediğiniz şeyi kuşatırsa, o size varlığınızla uyum içindeki şeyi getirecektir. (Bunun anlamını deneyimlerinizde hissederek bulacaksınız.) Şimdi baloncuğu bırakıni vizyonunuzu taşıyarak evrene süzülüp gittiğini hayal edin. Baloncuğunuzun artık gerekli enerjiyi çekmek için evrende özgürce süzülerek dolaşmaktadır.

Kötülüğe işlemez

Yaratıcı imgeleme ve çeşitli düşünce teknikleri ile istediğinizi yaratmak konusunda bilmelisiniz ki bu teknikler kimsenin kötülüğü için işlemez. Bu yüzden size karşı kötü amaçlarla kullanılacağından da korkmayın. Sadece evrenin ve doğal olarak uyumlu, bolluk ve sevgi dolu akışına karşı kendi oluşturduğunuz engelleri aşma, yok etme aracı olarak benimseyin. Başkaları için yaratmaya çalıştığınız her şeyin bir bumerang gibi size geri döneceğini unutmayın. Her yaratıcı imgeleme çalışmanıza şöyle bir cümleyi eklemenizde fayda var: "Bu ya da daha iyi bir şey, şimdi benim ve ilgili herkesin en yüksek iyiliği adına, uyumlu yollarla gerçekleştiriliyor."

Konumuz çok geniş ve derin. Bu konuda öğreneceklerin ucu bucağı yok. Eğer isteklerinizi gerçekleştirecek, yanı sıra sizi mutlu ve huzurlu bir insan haline getirecek sihirli bir değneğe sahip olmak istiyorsanız, önce ilgili kitapları okumalısınız.

Nasıl olduğunu boşverin

Bu eğlenceli mucize yaratma oyununa başladıktan sonra güvenmeniz gereken en önemli ilke, cevabın mutlaka geleceği olmalı. Bunun nasıl olduğu, sistemin nasıl işlediğiyle ilgilenmeyin. Elektronik aletlerinizin nasıl çalıştığını bilmeden düğmesine basıp kullandığınız, nimetlerinden yararlandığınız gibi mucize yaratma tekniklerini de kullanmayı bilin yeter. Elbette hayatınızda mucize kabilinden şeyler oldukça bunun nasıl olduğunu merak edeceksiniz. Cep telefonunuz, bilgisayarınız da zaman zaman düşündüğünüzden daha hayrete düşürmüyor mu? Nasıl onların sistemlerini anlamak için kafa yormuyor, "Bulandan Allah razı olsun" deyip geçiyorsanız, bu işte de öyle yapın. En azından şimdilik...
Yayın tarihi: 04.03.2003
9578
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.