Mahmure

Kendi işini kurmaya hazır mısınız?

Kendi işini kurmaya hazır mısınız?

Artık "çalışan" değil "kendi kendinizin patronu" olmak gibi bir düşünceniz varsa, bu yazıyı mutlaka okuyun.

Kendi işini kurmak pek çok insanın hayalidir ama kendi işini kurmanın getirdiği zorlukları da gözardı etmemek gerekiyor.

Büyük şirketlerde çalışan insanların bir kısmının, yöneticileriyle aralarında yaşanan bir gerginlik ya da iletişim kopukluğunun had safhaya çıktığı bir şirket içi toplantı sonrasında, "artık kendi işimi kursam..." diye düşündüğü olur. Özellikle mevcut işinizdeki konumunuzdan, insan ilişkilerinden memnun değilseniz, kendi işinizi kurmanın sizin için iyi kaçış planı olduğunu düşünebilirsiniz. Ama gerçek şu ki; kendi işinizi kurmak size gerilimli çalışma ortamlarından, patronajdan ya da uykusuz gecelerden kurtaramaz. Kendi işinizi kurmayı, hele ki yine aynı sektörde ve aynı sosyal çevrede çalışmayı sürdürecekseniz, bir kaçıştan ziyade bir girişim ve tavır değişikliği olarak görmelisiniz.

Avantajları

Öncelikle, neden olmasın? Neden denemeyesiniz? Neden kendi kararlarınızla bir işi yönetip yönetemeyeceğinizi görmek istemeyesiniz? Üstelik, son yıllarda pek çok kişi küçük çaplı da olsa kendi şirketlerini kurmaya ve kariyerlerini o yapılar için yönetmeye yöneliyor. Tek başına olmak da şart değil. Benzer iş kollarından bir kaç arkadaş biraraya geliyor, ufak tefek birikimlerini ortaya koyup ortaklaşa şirket kuruyorlar. Kendi işinin patronu olmak, kulağa çok hoş geliyor.

Günümüzde yapılan bazı araştırmalar, kariyer hayatında erkekler kadar kadınların da kendi işlerini kurmaya yöneldiklerinin altını çiziyor. Pek çok kişi kurumsal dünyayı terk ediyor ve kendi işini kuruyor. ABD'de yapılan bir araştırma bu ülkedeki her 11 erişkinden birinin kendi işini kurduğunu belirlemiş.

Kendi işini kurmanın avatajları açık: Öncelikle patron sizsiniz, karar verme mekanizmanızı ortaya çıkarabilirsiniz. Kendi çalışma saatlerinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Hafta içine iş yığmak istemiyorsanız, haftasonları da ofisinize uğrayıp işlerinizi halledebilirsiniz. Kendi aile ve yaşam tarzınıza uyan bir çalışma temposu belirleyebilirsiniz. Kendi finanssal geleceğinizi kendinizi tayin edebilirsiniz. Kazancınızı nasıl değerlendireceğinizi kendiniz hesaplar, ona göre çalışmalarınızı yönlendirebilirsiniz.

Zorlukları

Davulun sesi uzaktan hoş gelebilir ama yakınındayken yaka silkebilirsiniz. Kendi işini kurmak da hayatınızda yeni zorluklar yaratabilir. Söz edeceğimiz zorlukların bir kısmını yaşamamanız da söz konusu. Ama genel olarak hayatınızda bir şeylerin değişeceği kesin. Bunları idare etmek, zorlukların üstesinden gelmek de sizin elinizde.

Öncelikle dikkatli olmanız gerekiyor. Artık kendi işinizin patronusunuz ve işinizin başına gelecek herşeyden de sorumlusunuz. Hem devlete, hem de varsa, çalışanlarınıza karşı. Artık vergi mükellefisiniz ve belli sorumluluklarınız var. Bir çalışanken her ay maaşınızı alıp gerisini düşünmemeniz mümkündür. Ama iş sahibiyseniz, vergiler, stopajlar, KDV ödemeleri, sigorta ödemeleri, bordrolar hayatınıza girer. Bunların düzgün bir biçimde kayıt edilmesi, defterlerinizin temiz ve doğru bir biçimde tutulması şarttır. Bu tür konularda yapılacak hatalar, dikkatsizlikler size her anlamda zarar verebilir.

Sakin olmanız, kontrollü davranmanız gerekiyor. Çalışanken ofisten çıkınca, siz yokken ofisteki eşyalara ne olduğunu, kimlerin nasıl performans sergilediğini düşünmeye gerek duymayabilirsiniz. Oysa kendi işinizin sahibiyseniz, ofisiniz de sizin için bir evdir. Aklınızın orada kalmasına engel olmanız zordur. Varsa, çalışanlarınızla ilişkilerinizi sağlam temellere kurmanız gereklidir. Saygı çerçevesinde ilişkiler kurmalı, onları doğru yönlendirebilmeli, iş konusunda teşvik edici ve adil olmalısınız.

Metin olmanız gerekiyor. Kendi işinizin sahibi olarak, artık bir girişimci sayılırsınız. İşinizin geleceğini inceden inceye planlayarak kariyer hayatınıza iyi bir yön kazandırabilir, hem bağımsız, hem de güvenli bir biçimde geleceğinizi kurabilirsiniz.
Yayın tarihi: 13.05.2004
527
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.