Mahmure

Kendi Hücrelerinizle Gençleşin!

Kendi Hücrelerinizle Gençleşin!

Cildiniz eskimeye başladıysa, ışıltısı kaybolduysa, ona cila yapmak gerekir. Fibrocell tamamen cildin dokusunu iyileştirmeye yönelik bir işlem. Cildin yaşlanmasını geciktiriyor...

27.10.2014
Op. Dr. Evrim Uçkunkaya

Üstelik uygulaması kolay ve nispeten ağrısız. Ve ortalama etkisi 5 yıl sürüyor. Botoks ve dolgu işlemlerine temkinli yaklaşan, ancak özellikle Hollywood starlarında olduğu gibi ışıl ışıl parlayan bir cilde sahip olmak isteyenler için yepyeni bir uygulama. Op. Dr. Evrim Uçkunkaya, devrim niteliğindeki bu yenilik ile ilgili detayları bizimle paylaştı.

İnsan vücudunda yıpranma süreçleri sistemiktir ve bu insan vücudunun her bir hücre ve dokusunu etkiler. Cildimiz de bir istisna değil. Bunu takiben cilt incelip, elastikiyetini, sıkılığını ve nemini kaybeder ve bu da ciltte kırışıklıkları ve takiben bunların derinleşmesine yol açar. Vücudumuzun genç ve güzel olmasını sağlayan yapı taşı kollajendir. Kollajen ne kadar çok olursa cilt o kadar sıkı, genç ve güzel olur. İşte bu kollajeni üreten ve oluşturan ise fibroblastlardır. Cildimizdeki fibroblast hücre sayısı her 8-10 yılda azalıyor. O zaman da deriyi tazeleyerek kaybettiği ışıltıyı geri kazandırmak gerekiyor. Fibroblastların aktive ettiği kolajenler bu aydınlanmayı sağlıyor. Cilt sıkılaşıyor, elastikiyeti artıyor.

Ama bu uygulama asla botoks veya yüz germeden farklıdır, tam gerginlik sağlamaz, cilde ışıltı kazandırır.

Fibrocell Nedir?

Fibrocell tedavisi, hastanın kendi doku ve hücrelerinden elde edilen, fibroblast adı verilen hücrelerin üretilip çoğaltılması sonucunda tekrar kişiye geri verilerek yapılan yenileyici bir tedavidir. Fibrocell yöntemi işin kumaşı üzerinde etkili, bu yöntemle cildin kontürünü düzeltemezsiniz.

Fibroblastlar Nasıl Elde Ediliyor?

Kulak arkası güneş görmüyor, bu yüzden oradaki hücreler daha canlı oluyor. İstenirse başka yerlerden de alınabiliyor. Kulak arkası, yüze yapı olarak da yakın; üstelik alındığı zaman iz görünme ihtimali olmuyor. 3 mm’lik bir doku, ince biyopsi iğnesi ile alınıyor, dikiş atmaya gerek kalmıyor. Biyopsi tam donanımlı laboratuvara gönderiliyor ve üretime alınıyor. Ortalama 4-6 hafta arasında laboratuvar ortamında fibroblastlar üretiliyor. İstenilen yeterli sayıya ulaşınca kademeli olarak dondurulup, bir sonraki enjeksiyon için bekletiliyor.

Fibrocell Nasıl Uygulanıyor?

Mezoterapi yani iğneler yöntemiyle cilde enjekte ediliyor. Burada özel bir tabanca ile uyguluyoruz. Öncesinde cildi uyuşturup, gözeneklerin açılması için temizliyoruz. Uygulama günü hastanın cildinde bir kızarıklık oluyor ve sosyal çevreye çıkmaması daha uygun oluyor. Lokal anestezik krem uyguladığımız için acı da duyulmuyor. Genellikle 2- 3 haftalık aralıklarla toplam 3 uygulama yapılıyor.

Fibrocell En Sık Hangi Bölgelere Uyguluyorsunuz?

Yüz, boyun ve dekolte bölgesine uyguluyoruz. İstenirse el derisi gibi başka bölgere de uygulanabiliyor. 35 yaşın üstündeki herkes yaptırabiliyor.

Fibrocell Tedavi Süresi Nedir?

Uygulamalar tamamlandıktan sonra kendi alt derinizde kollajen üretimi devam ediyor. Üç uygulamayı takiben 1 yıl sonra iyilik hali %90 civarında devam ediyor. Üç-beş yıl gibi uzun süreli tatmin edici sonuçlar elde edilebiliyor. Fibrocell terapisinin etkinliğini aynı derecede koruyabilmek için kişinin deri yaşına göre 1,5-2 senede bir tekrarlanmalıdır.

Fibrocell´in Diğer Maddelere Göre Üstünlüğü Nedir?

• Kişinin kendi hücreleri kullanıldığı için biyolojk olarak uyumludur, alerji oluşturmuyor,
• Test gerektirmiyor,
• Kollajen üretimini sağlayan canlı hücreler olduğu için etki süreleri daha uzun,
• Uygulama öncesinde lokal veya genel anestezi, operasyon sonrası bakım gerektirmiyor, yan etkileri yok.

Fibrocell Sonrası Nerelere Dikkat Etmek Gerekir?

Hiçbir şey sonsuz değildir, her şey sizin kontrolünüzde. Siz bu dönemi uzatabilir yada kısaltabilirsiniz. Fibroblast uygulanan bir ciltte etki 4-6 sene boyunca sürer. Ancak bu süre zarfında kişinin cildine çok iyi bakması gerekiyor. Öncelikle cildinizi nemlendirici bakımlar yapılmalı, cilt maskeleri ihmal edilmemelidir. Sigaranın olumsuz etkilerinden bahsetmek bile istemiyorum. Ayrıca bol sıvı tüketmek ve güneşten korunmak da şart.

1045
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.