Mahmure

Kariyer mi anne olmak mı?

Kariyer mi anne olmak mı?

Yeni yapılan araştırma ile düşüncelerimizi gözden geçirme vakti!

Güncellenme tarihi:
iş

Yeni bir dünya düzeni düşünün. Kadınların üremelerinin sona erdiği, yaşama güvencenizin olmadığı, sürekli erkeklerin ellerinde silahlar birbirini öldürdükleri ve yıllarca duyulmayan çocuk sesi. Bir mucize eseri bunca kaosun ortasında tek bir kadın anne olmaya aday ve bu ortamda çocuğunu doğurmaya çalışıyor. Children of Men adlı film bu konuyu ele alırken kadınların istediği yaşta hamile kalması üzerine yeni bir yaklaşım şu günlerde gündemde.

Avrupa Üreme ve Embrioloji Derneği (ESHRE) İstanbul’da verdiği konferans ile kadın, doğum ve hamilelik üzerine yeni bir tartışma konusu oluşturdu. Doktorlar ileriki yaşlarda hamile kalınabilmesi için kadınların yumurtalıklarından alacakları parçaları daha sonra yeniden naklederek menopozun ertelenmesiyle doğurganlığı devam ettirebileceklerini savundular. Bu durumda kadınlar yaşa bağlı olarak hamile kalma zorunluluğundan uzaklaşarak istedikleri yaşta anne olabilme konusu gündem başlıklarındandı.

30’lu yaşlarda akla ilk gelen sorulardan biri de, “Anne mi olmalıyım yoksa kariyerimde devam mı etmeyelim?” Bu soru birçok kadının aklını karıştırırken yapılabilecek nakil ile bir çözüm aranmakta.

İstenilen yaşta hamile kalmak, menopozun ertelenmesi ile mümkün olacakken akıllarda bu durumun kadın sağlığı açısından dezavantajları olur mu sorusunu da getiriyor. Uzmanlar, menopozun ertelenmesiyle meme kanseri ve rahim kanserine yakalanma riskine dikkatleri çekiyor. Bununla beraber, ilerleyen yaş ile kadın vücudunun hamileliği kaldırıp kaldırılamayacağı da tartışma konularından biri.

Yayın tarihi: 09.07.2012
614
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.