Mahmure

Kararsız kalmayın, harekete geçin!

Kararsız kalmayın, harekete geçin!

Hayatınıza yön verecek kararları alırken ipuçlarını değerlendirmeden hareket etmeyin.

Bir gün felsefe çok ilginizi çekiyor. Ertesi gün ise gazeteci olmak çok cazip geliyor. Birkaç gün sonra finans alanına yoğunlaşmak istiyor, bir hafta sonra ise arkeolojiye olan düşkünlüğünüzü hatırlıyorsunuz. Bu böyle sürüp giderken, zaman geçtikçe değişen tek şey, birkaç tane daha ilgi alanınızın bu kısır döngüye eklenmesi oluyor. Kısacası her şeyi çok seviyorsunuz ve size çekici geliyor ama sıra birini seçmeye geldiğinde tıkanıp kalıyorsunuz.

Sizin durumunuzda olan bir sürü öğrenci, hatta mezun var. Bu kadar çok kariyer seçeneğiniz olmasına rağmen, kolayına kaçıp hiçbirini seçmiyorsunuz. Çünkü hepsini yapmak istiyor, hiçbirinden vazgeçmek istemiyorsunuz. Ancak bu durum, sürekli olarak bir alandan diğerine atlamanıza, dolayısıyla kariyer yolunuzu çizememenize yol açabilir.

Bir sürü ilgi alanınız varken kariyerinizin yönünü belirleyebilmek sandığınız kadar zor değil. İşte size yardımcı olabilecek adımlar:

Hoşlanmadığınızı anladığınız şeyleri aklınızdan çıkarın

Her şeyin hoşunuza gittiğini düşünebilirsiniz. Aslında durum öyle değil! Hepimizin sevmediği ve hatta nefret ettiği şeyler vardır. O yüzden neyi sevmediğinizi, neyi kariyer olarak seçmeyeceğinizi belirleyin. Bu aşamada önemli olan, kesin bir alan belirlemek değil, sizin için uygun olmayanları elemek.

Neyi daha çok istediğinize karar verin

İstemediklerinizi eledikten sonra, geri kalan ilgi alanlarınızı öncelik sırasına koymaya çalışın. Bunu, her alanla ilgili bildiklerinizi gözden geçirerek yapabilirsiniz. Sonra da en çok ilgilendiğiniz ve uzmanlaşmak istediğiniz 3-4 alanı belirleyin.

Keşfetmeye başlayın

Bu kritik bir aşama, çünkü ilgi alanlarını ve kariyer seçeneklerini keşfetmek için bir yerden başlamaya karar vermeniz gerek. Neyi öğrenmeniz gerektiğini belirleyip keşfetmeye başladıkça, kariyer yolunuz yavaş yavaş şekillenecektir.
Daha çok öğrenmek ve keşfetmek için, o alanda çalışan birileriyle konuşabilir, ilgili yayınları okuyabilir ve eğer mümkünse işin nasıl işlediğini görmek için staj yapabilirsiniz.

Öğrendiklerinizi kullanarak bir eleme daha yapın

Kendinizi ve ilgi alanınızı daha iyi tanıdıkça öncelikleriniz değişecektir. Hatta ilgi duyduğunuz bazı konulardan bile vazgeçebilirsiniz. Ama yine de tek bir kariyer yolu seçebilmeniz mümkün olmayacaktır, ki böyle olması zaten daha iyi. Tüm bu aşamaların amacı tek bir kariyer seçebilmek değil, birkaç seçenek içinden size en çok uyanı belirleyebilmek.

Unutmayın, bu ne kolay ne de kısa bir süreç! Ancak zamanınızı ve enerjinizi doğru kullanmak istiyorsanız, kafanızın karışıklığı nedeniyle hiçbir şey yapamamak yerine bu aşamaları takip ederek harekete geçebilir ve birçok şey öğrenerek kariyeriniz için doğru kararlar verebilirsiniz.

Kaynak: Monster CareerNews
Yayın tarihi: 07.10.2006
370
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.