Mahmure

Kadınlara iş kurma merkezi

Kadınlara iş kurma merkezi

Kadın girişimciler için, mali işbirliği kapsamındaki AB fonları kullanılarak "iş kurma merkezleri" oluşturuluyor.

Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) koordinasyonunda yürütülecek projede, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu (TESK) girişimcilere eğitim verecek, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme Başkanlığı (KOSGEB) ise merkezleri oluşturacak.

İş kurma merkezlerinin bölgesel programlarla etkileşim içinde olması fikri benimsenirken, bu aşamada merkezlerin hangi illerde kurulacağı üzerinde duruluyor.

Neler sağlanacak?

İş kurma merkezlerinde, kadın girişimcilere işyerlerinin altyapısı hazırlanmış ve maliyetsiz olarak teslimi hedeflenirken, yapılacak işin girişimci tarafından belirlenmesi istenecek.

Merkezlerin fiziki mekanının ise yerel düzeyde sağlanması, AB'den sağlanacak fonlar ile de buraların tadilat, tefrişatının sağlanması ve girişimcilerin eğitim masraflarının karşılanması öngörülüyor.

Kadın girişimcilere verilecek eğitimle, bankacılık ve bölgesel fonlardan yararlanabilmeleri için gerekli bilgi altyapısı sağlanacak. Ayrıca kredi kullanımı ve işletme için de gerekli bilgiler verilecek.Girişicimler için eğitimlerin, önümüzdeki yıl başlayabileceği
vurgulanıyor.

Öte yandan kadın girişimciler için iş kurma merkezleri, Özelleştirme İdaresi ile Dünya Bankası tarafından gerçekleştirilen İş Geliştirme Merkezleri (İŞGEM) örneğine benziyor.

İşletme Kuluçkaları veya KOBİ Fidanlığı olarak da adlandırılan bu merkezler, bünyelerinde barındırdıkları yeni işletmelere, ''yönetim danışmanlığı desteği, finans kaynaklarına erişim imkanı, uygun koşullarda iş yeri mekanı, ortak ofis ekipmanı ve ofis hizmetleri'' sunarak, adeta onları besliyor ve en zayıf oldukları iş kurma aşamasını sağlıklı şekilde aşmaları ve büyümelerini sağlıyor.
Yayın tarihi: 15.01.2005
374
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.