Mahmure

Kadınlar yönetince...

Kadınlar yönetince...

Çalışan kesimin içine gitgide katılımı fazla yer alan kadınlar artık yönetim kurullarındaki sandaliyelerini çekiyor ve kendi şirketlerini kururuyor. Yapılan araştırmalara göre, kadınların başarıları erkeklerden daha baskın çıktı.

Biyoloji ve yetişme tarzı meselesi

Kadınları ve erkekleri şekillendiren yalnızca sosyalizasyon değil, biyolojidir de.
Araştırmacılara göre kadınların ve erkeklerin beyinlerinde çok büyük fizyolojik farklılıklar var. Örneğin, erkeklerin beyinleri kadınlarınkinden %10 daha büyük. Ama kadınların belli alanlarda daha fazla sinir hücresi var. Kadınların corpus collosum'u, yani sağ ve sol yarıküreleri birbirine bağlayan sinir dokuları da daha büyük. Bu durum kadınların beyninin, sayısal ve sözel sol yarısıyla sezgisel, görsel sağ yarısı arasında daha hızlı veri iletmesini sağlıyor.

Ve erkekler genellikle sol beyin odaklıdır.
Kızlar ve erkekler büyürken tabii ki değişen toplumsal kural ve beklentiler tarafından geliştirilirler. Cinsiyetin davranış, algı ve daha birçok şeyi şekillendirdiği bilinmektedir.

Cinsiyet faktörü

Erkeklerin emir ve denetim tarzıyla kadınların takım oluşturma veya fikir birliği sağlamaya yönelik yaklaşımı Yöneticiler tarafından da gözlenmektedir.

Kadınların uzlaşım yollarını araştırmaya ve diğer insanların görüşlerini almaya daha istekli oluşu buna karşıt olarak, erkeklerin diğer insanlardan tavsiye istediklerinde kendilerinden emin olmayan ya da cevapları bilmeyen liderler olarak algılanacaklarını düşündükleri veriler arasında.

Kadınlar yönetince...

Kadınlar çalışan insan psikolojisini daha iyi anlarlar.
Kadınlar açık konuşulmasından hoşlanır, sözcük oyunlarına gerek yoktur.
Kadın liderler daha yardımcıdırlar.
Kadınlar farklılıklara karşı daha hoşgörüşüdür; o yüzden görüş farklılıklarının idare edilmesinde daha fazla beceriye sahiptirler.
Kadınlar iş beklentilerinin tanımlanmasında daha iyidirler. Erkekler genellikle kadınlarla karşılaştırıldığında karar almakta daha hızlı davranırlar.
Kadınlar daha iyi iletişim kuruyor.
Yayın tarihi: 23.01.2005
375
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.