Mahmure

Kadınlar vardiyalı işlerde çalışmak istemiyor

Kadınlar vardiyalı işlerde çalışmak istemiyor

Kocaeli'nde yapılan "Kadın İşgücü İhtiyaç Analizi Araştırması"nda, 70 işyerinde 3 bin 444 kadına karşılık, 13 bin 242 erkeğin istihdam edildiği ortaya çıktı. İşverenlerin sağlık personeli ve tekstil alanlarında eleman açığı var.

Kocaeli'ndeki 70 işyerinde yapılan araştırma kapsamındaki işyerlerinin yüzde 21'nde kadın, yüzde 79'unda erkek eleman çalıştırıldığı ortaya çıktı.

Kadın Dayanışma Vakfı (KADAV), 70 işyerinde yaptığı çalışmada, 3 bin 444 kadın, 13 bin 242 erkek olmak üzere toplam 16.686 kişinin istihdam edildiğini açıkladı.

KADAV, Türkiye genelinde olduğu gibi, Kocaeli'nde de kadınların yüzde 36'lık bir oran ile en çok hizmet ve ticaret sektöründe istihdam edildiğini belirtti.

Kocaeli'nde kadınların en az istihdam edildikleri sektörlerin ise, sanayi sektörünün alt dalları olarak incelenen otomotiv ve inşaat sektörleri olduğu gözlendi.

Araştırma kapsamındaki işyerlerinin çoğunluğunun, 2006 yılında eleman almayı düşündükleri, bunun da istihdamda artış getireceği sonucu çıktı.

Kocaeli'nde kadınların göreli olarak daha çok, muhasebe, büro yönetimi, satın alma, halkla ilişkiler, pazarlama ve satış gibi alanlarda istihdam edildiği üzerinde durulurken, işverenler, "Aşçı-aşçıbaşı, servis elemanı, acil tıp teknisyeni, ebe, hemşire, bulaşıkçı, ütücü, makineci ve overlokçu" gibi alanlarda işgücü açığı olduğunu belirtiyorlar.

KADAV, araştırmanın sonuçlarını şöyle özetledi:

*İşverenler, gelecekte ön plana çıkmasını bekledikleri meslekleri, satış elemanlığı, gıda mühendisliği, kimya mühendisliği, pazarlamacılık, muhasebecilik, bilgi işlem, insan kaynakları uzmanlığı, servis elemanlığı olarak sıralamışlardır.

*Araştırma sonuçları, çalışma koşulları ve ortamının önemini bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Araştırma kapsamında yer alan ve vardiyalı işçi çalıştıran işletmelerin sayısı oldukça fazladır.

*Özellikle kadınlar, çoğu zaman toplumsal nedenlerden ötürü vardiyalı işleri tercih etmemektedirler. Bu noktada, aile içi rol ve iş dağılımının ve toplumsal anlayışın önemi ortaya çıkmaktadır.

*KADAV'da mesleki eğitim kurslarına devam eden kadınlar için staj imkanı sağlayıp sağlayamayacakları sorusu yöneltilen işverenlerden genellikle olumsuz cevap alınmıştır.

* İşverenler bunun nedenini, stajyerlerin sigortalı çalıştırılmalarının maliyetli olması ile açıklamışlardır.
Yayın tarihi: 11.10.2005
444
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.