Mahmure

Kadınlar neden kadınlarla çalışamaz?

Kadınlar neden kadınlarla çalışamaz?

3. Kadın Yöneticiler Zirvesi'nde, "Kadınların Kadınlarla Çalışması Neden Zor?" başlıklı konuşmasıyla yer alan Prometheus Danışmanlık Genel Müdürü Yücel Atış, konuyla ilgili araştırma sonuçlarıyla katılımcıların ilgisini çekti.

Yücel Atış, konuşmasına başlarken, kadınların erkeklerde az rastlanan özelliklerinden bahsetti ve bu özellikleri kısaca; senaryo ve iletişim yeteneği ve beden dili kullanma olarak sıraladı. Ayrıca, kadınların kadınları algılamasının anlaşılmasının daha zor olduğunu ve kadınların liderlik profillerinin erkeklere oranla daha değişken olduğunu; kararlarının değişken olduğunu ve karar verirken daha çok etki altında kaldıklarını savundu.

Atış, Türkiye çapında farklı yerlerde konumlanan 100 şirkette yapılan ve sadece kadınların cevapladığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Bu araştırmanın uygulandığı şirketlerdeki kadın çalışanların bulunduğu dereceler şöyle sıralanmakta; Şef; % 20-25, müdür; %10-15, genel müdür yardımcısı; % 5-10, genel müdür; % 1-5.

Bunun yanı sıra Atış, kadın yöneticilerin çoğunlukla finans, medya ve moda sektörlerinde görev aldıklarını vurguladı ve araştırma sonuçlarını açıklamaya devam etti.

Araştırmada yer alan, "Üstünüzü seçme şansınız olsaydı kimi seçerdiniz?" sorusuna bayan katılımcılar %5 oranında kadın, %15 oranında fark etmez, %80 oranında ise erkek, yanıtının verildi. "Astınızı seçme şansınız olsaydı kimi seçerdiniz?" sorusuna verilen yanıtlarda yine dağılım benzerdi; %15 kadın, %35 fark etmez, %50 ise erkek, yanıtı verildi.

Öte yandan, yine aynı katılımcılara yöneltilen "Birini işten çıkarmak zorunda olsanız, bu kim olurdu?" sorusuna verilen yanıtlarda ise tam tersine, çoğunlukla 'kadın' seçeneği işaretlenmiş.

Atış, araştırma sonuçlarını kısaca şöyle yorumladı; "Kadınlar üstlerinin ve çalışma arkadaşlarının çoğunlukla erkek olmasını isterken, işten çıkarılacak kişiyi ilk önce kadınlardan seçiyorlar. Ve katılımcılar seçimlerinin sebebini şöyle sıralıyorlar;

• Kadınlar birbirlerine iş ortamında, iş dışı problemler yaratıyorlar.
• Aile problemlerini işe daha çok yansıtıyorlar.
• Kadınların çok olduğu yerde dedikodular artıyor.
• Kadınların arasındaki rekabet erkeklerin performansını olumsuz etkiliyor.
• Rekabette her yolun mubah olduğunu düşünüp, abartılı davranışlar sergiliyorlar.
• Kadınların başarı kriterleri farklı.
• Birbirlerini şikâyet etmeyi seviyorlar.
• Erkeklerle daha rahat çalışıyorlar.
• Çok konuşup, az çalışıyorlar.
• Kadınların ev telaşı mesai zamanlarında problem oluyor.
• Başarısızlıklarına bahane uyduruyorlar.
• Etraflarında az rakip istiyorlar.
• İş seyahatleri evli kadınlara problem yaratıyor.

Yücel Atış, sözlerine bu verilerin hem Türkiye'de, hem de dünyada geçerli olduğunu söyleyerek son verdi.
Yayın tarihi: 21.06.2005
726
dahafazlası
YORUMLAR

ben hocamın bana verdiği görev yani münazada kadınlar çalışmazı savunuyorum ama aslında kadınlar çalışması taraftarıyım ama verilen şey zıt olduğu için bnu savunuyorum lütfen bana kadınlar çakışmazla ilgil yorum yapın çok ihtiyacım var nolurrrrrr

gizem nur battal 15.05.2011 13:13:09
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.