Mahmure

Kadınlar Daha İyi Yatırımcı

Kadınlar Daha İyi Yatırımcı

Fazla risk almayan ve tutucu davranan kadın yatırımcılar, bu alanda erkeklere oranla daha başarılı gözüküyor. Araştırmalar kadınların yatırım alanında da erkeklerin pabucunu dama atacağını ortaya koyuyor.

Son 10 yıl içerisinde Fortune 500'de yer alan şirketlerde yönetici pozisyonundaki kadınların sayısı giderek artıyor. Yöneticilikte her geçen gün başarılarını kanıtlayan kadınlar, şimdi de yatırım alanında erkeklerin pabucunu dama atmaya hazırlanıyor.

Yapılan araştırmalar, kadınların borsada da erkeklerden daha başarılı olduğunu ortaya koyuyor.

Fazla risk almayan ve yatırımlarında tutucu davranan kadınlar, piyasalarda teknoloji şirketleriyle yaşanan çöküşten en az etkilenen yatırımcı grubu olarak karşımıza çıkıyor.

Araştırmalar kadınlar diyor

California - Davis Üniversitesi'nin gerçekleştirdiği bir incelemeye göre, erkekler yatırım yapmakta kendinden emin davranmaları ve hisse senetleri alım satımını daha çok gerçekleştirmeleri dolayısıyla, kazançlarını azaltarak ortalamanın altında gelir elde ediyorlar. Neden mi? Çünkü kadınlardan daha çok hisse senedi alıp satan erkekler, sonuç olarak işlem yapma çokluğu itibariyle doğru alım - satım zamanlaması yapmakta kadınlardan başarısız oluyorlar.

Yatırımda doğru zamanlamanın etkisi ve ek alım satım ücretleri, yıllık olarak erkeklerin kadınlardan yüzde 1 oranında daha az gelir elde ettikleri gerçeğini ortaya koyuyor. Bu rakam, her ne kadar çok büyük bir fark olarak gözükmese de, 20 bin dolarlık bir portföyün 20 yıllık bir süreç içerisinde değerlendirilmesi durumunda her bayan yatırımcının erkek rakibine oranla 4 bin dolar daha fazla gelir elde etmesi demek oluyor.

Tutuculuk işe yarıyor

Kadınların erkeklere oranla yatırımlarını daha iyi değerlendirdiği sonucu, bu alanda daha tutucu davranmalarından ileri geliyor. Bunun bir nedeni, belki de eğitim ve geleneklerden kaynaklanıyor. Ayrıca kadınlar kendilerini güvende hissetmek için paralarının gelecekte de yatırım yaptıkları yerlerde duracağından emin olmak istiyorlar.

Yine yurtdışından bir örnek verirsek, ünlü yatırım kuruluşu Charles Schwab'ın müşterilerinin toplam portföyü üzerinde yaptığı bir araştırmaya göre, kadınların sadece yüzde 73'ü hisse senetlerini yatırım aracı olarak kullanırken, erkeklerin yüzde 86'sı hisse senetlerine yatırım yapıyor.

Bu araştırmadan da anlaşılacağı gibi, erkeklerin risk almayı daha çok sevdikleri ortaya çıkıyor.

Hızla öğreniyorlar

Kadınlar yatırımlarını değişik biçimde değerlendirmelerinin yanı sıra, değişik nedenlerle de yatırım yapıyorlar. Artık kadınlar da tek başına ayakta durabilmek için mali bağımsızlık istiyorlar. Bugünlerde kadınlar arasında yaygın olan yeni bir eğilim ise, anlamak zorunda oldukları bazı konulardaki deneyimlerini artırmaya çalışmaları.

Geçtiğimiz yıl içerisinde sadece ABD'de para ve kadını konu olan 200 kitabın basıldığını gözönüne aldığımızda, kadınların bu konuda ne denli öğrenmeye istekleri oldukları ortaya çıkıyor. İster dul, ister bekar, isterse evli olsun, tüm kadınlar hayatının belirli bir noktasında paralarını yönetmek zorunda kalıyorlar.

Bu noktada biz erkeklere de kıskanmak yerine, bu işi bizden daha iyi yapan kadınlara güvenmek kalıyor.
Yayın tarihi: 25.05.2001
408
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.