Mahmure

Kadının hormonal değişimi beyni etkiliyor

Kadının hormonal değişimi beyni etkiliyor

Bilimadamları, kadınların aylık hormonal değişimlere bağlı olarak beyinlerini farklı kullandıklarını tespit ettiler.

Geo dergisinde yayımlanan habere göre, Bonn ve Kanada'da yapılan iki ayrı araştırmada, kadınların beyinlerinin dille ilgili bölgesi yumurtladıktan sonra olumlu, yön duygusuyla ilgili bölgesi ise olumsuz etkileniyor.

Beyin aktivitesindeki değişikliğin nedeninin, yumurtlama döneminden sonra artan kadınlık hormonları olduğunu belirten bilim adamları, çoğu insanda beynin sol tarafının konuşmayla ilgili olduğunu, fakat kadınların yumurtladıktan sonra beynin her iki tarafını konuşma için kullandığını söylediler.

Bonn Üniversitesi'nde görevli Guillen Fernandez başkanlığındaki ekip, deneye katılan kadınlardan değişik dönemlerde benzer anlamlı kelimeleri bulmalarını istedi. Yapılan beyin tomografilerinde, kadınlık hormonlarının düşük düzeyde olduğu dönemlerde kadınların beyinlerinin sol tarafın aktif olduğunu, hormonların arttığı dönemdeyse sağ tarafın da aktif hale geldiği tespit edildi. Bilim adamları, deneklerin başarısının her iki dönemde aynı düzeyde olduğunu kaydettiler.

Western Ontario Üniversitesi'nde Elizabeth Hampson başkanlığındaki ekibin yaptığı deneydeyse kadınlık hormonlarındaki artışın konuşma yeteneğinde olumlu etki ettiği saptandı.

Bilim adamları, yön duygusunun beynin sağ tarafıyla ilgili olduğunu, yumurtladıktan sonra bu tarafı konuşma için kullanan kadınlarda, yön duygusunun erkeklere göre çok kötüleştiğini belirttiler.
Yayın tarihi: 14.03.2004
302
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.