Mahmure

Kadına fazla iş, az ücret!

Kadına fazla iş, az ücret!

Türkiye'de kamu ve özel sektörde çalışanlarla, kadın ve erkek çalışanlar arasında ciddi bir gelir uçurumu bulunuyor.

Kadın işçilerin ortalama ücreti erkek işçilerin ortalama ücretinin sadece yüzde 90'ı oranında kaldığı belirlendi. Erkek işçilerde 737.2 milyon lira olan ortalama ücret kadın işçilerde, 664.8 milyon lira düzeyinde kalıyor.

Ortalama aylık ücrette, kamu işçileri özel sektör işçilerine fark atıyor. Geçen yıl itibariyle kamuda çalışan bir işçinin ortalama ücreti 1.3 milyar lirayı buluyor. Buna karşılık özel sektördeki işçinin ortalama ücreti 642.1 milyon lira düzeyinde kalıyor. Bir başka ifadeyle, kamudaki işçi, özel sektördeki işçinin yaklaşık bir katı fazla ücret alıyor.

Petrol sektöründe fark daha da artıyor

Kadın ve erkek işçiler arasındaki en yüksek ücret dengesizlik de petrol ürünleri ile ham petrol ve doğalgaz sektörlerinde yaşanıyor. Bu sektörlerde, kadın işçiler erkek işçilerin yaklaşık yüzde 69'u kadar ücret alabiliyor.

43 sektörden 34'ünde erkek işçiler kadın işçilerden daha yüksek ücret alıyor. Dokuz sektörde ise kadın işçilere erkeklere göre daha fazla ücret ödeniyor. Kadın işçiler, erkeklere göre nakliye sektöründe yüzde 14.5, eğlence hizmetlerinde yüzde 12.9, gayrimenkul işlerinde yüzde 11.8, matbaacılık ve yayın sektöründe yüzde 9.6, mobilyada yüzde 6.7, ticaret sektöründe yüzde 5.6, ağaç ve mantar ürünlerinde yüzde 4.8, çeşitli eşya imalatında da yüzde 2.3 oranında fazla ücret alıyor. Şahsi hizmetler sektöründe de kadın işçilerin ücreti erkeklerin üzerine çıkıyor.
Yayın tarihi: 22.04.2005
368
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.