Mahmure

Kadın yöneticimiz olmasın

Kadın yöneticimiz olmasın

Türkiye'de yapılan bir araştırma, kadınların çalışma arkadaşı olarak benimsendiğini, ancak yönetici olarak çok fazla kabul görmediğini ortaya çıkardı.

Ernst And Young'ın İnsan Kaynakları Yönetici Seçme ve Değerlendirme Bölümü, internet ortamında yaklaşık 5 bin kişi üzerinde 'Çalışanlar Kadın Yöneticiyi Nasıl Görüyor' konulu bir araştırma gerçekleştirdi.

Anket sorularının yüzde 44'ünü erkekler, yüzde 56'sını ise bayanlar cevaplarken, bu kişilerin yüzde 76'sı çalışan kişilerden oluştu. Ankete katılanlardan yüzde 21'i işyerinde çalışma arkadaşlarının 'kadın' olmasını istedi. Yüzde 66'sı 'fark etmez' cevabını verdi.

'İşyerinde yöneticimin kadın olmasını isterim' diyenlerin oranı yüzde 20 olurken, erkeklerin yöneticilik konusunda kadınların önünde yer aldığı görüldü. Araştırmanın bu verisi, kadınların artık iş hayatında çalışma arkadaşı olarak benimsendiği, ancak yönetici olarak henüz kabul görmediği şeklinde yorumlandı.

Araştırmaya katılan kadınların yüzde 46'sının hemcinslerini yönetici olarak görmek istememesi dikkati çekti. Erkeklerin yüzde 49.30'u kadın ya da erkek yöneticinin kendileri için fark etmeyeceğini belirtti. Yapılan anketin başka bir bölümünde de 'kadın ve erkek yöneticilerin özellikleri' üzerinde duruldu.

Buna göre bu bölümde, yöneticilerin liderlik, otoriterlik, kriz anında soğukkanlı olabilme, analitik düşünme, hızlı karar verme, duygusallık, inatçılık, detaylara önem verme, başarı hırsı, mükemmeliyetçilik, empati sahibi olma, iş-yaşam dengesi kurabilme gibi kişisel özellikler değerlendirildi.

Bu bölümde ankete katılanların yüzde 52'si, liderlik açısından erkeklerin kadınlara göre daha başarılı olduğunu belirtirken, kadınların bu özelliğinin ön planda olduğunu belirtenlerin oranı ise yüzde 15'te kaldı.

Yayın tarihi: 10.03.2005
320
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.