Mahmure

Kadın yöneticiler kadını görünür kılacak

Kadın yöneticiler kadını görünür kılacak

Kadın işgücünün önemi ve vazgeçilmezliğini görünür kılmayı amaçlayan panelin bu yıl dördüncüsü düzenleniyor. İstanbul Ticaret Odası'ndaki etkinliğin ana başlığı "Ekonomik Kalkınma ve Kadın İstihdamı" adını taşıyor.

Ekonomik kalkınmada kadının öneminden hareket ederek düzenlenen "Uluslararası Kadın Yöneticiler Forumu"nun dördüncüsü Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 'in eşi Semra Sezer 'in himayesinde, 7 Temmuz'da, İstanbul Ticaret Odası'nda gerçekleştirilecek.

Forum, "Ekonomik Kalkınma ve Kadın İstihdamı" başlığını taşıyor.

Marmara Grubu Vakfı, Avrupa Birliği ve İnsan Hakları Platformu Başkanı Müjgan Suver yaptığı açıklamada, kadının işgücüne katılım oranının yüksek olduğu ülkelerde, ekonomik kalkınmanın da yüksek olduğunu hatırlaıyor.

Forumun amacı, "Gelişen ekonomilerde 'değişim aktörleri' olan kadın işgücünün önemini ve vazgeçilmezliğini görünür hale getirmek, ulusal istihdam politikalarının hazırlanmasında ve ekonomik yaşamda kadınların doğrudan katılımını sağlamak".

Bu bakış açısı çerçevesinde kadın istihdamını engelleyen nedenler arasında olan "eğitim sistemi", "yazılı ve görsel medyadaki kadın rol modelleri" konularında yapılan araştırma sonuçları, öneriler, örnek proje tanıtımlarına yer verilecek.

Forumda, kadın istihdamına teşvik amaçlı, bünyesinde yüzde 30 ve üstü kadın istihdamı sağlayan farklı branşlardaki firma, kurum ve kuruluşların da ödüllendirilmesi planlanıyor.
Yayın tarihi: 24.06.2005
337
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.