Mahmure

İyi yönetici nasıl olmalı?

İyi yönetici nasıl olmalı?

Yöneticilik üzerine seminerlerinve kitapların arttığı günümüzde en çok tartışılan konulardan biri, yönetimin incelikleri. İyi bir yönetici sert ve otoriter mi, duyarlı ve duygusal mı olmalı?

Hangi sektörde çalışıyor olursak olalım işlerin tabii ki her zaman dört dörtlük gitmesi mümkün değil. A'dan Z'ye, yöneticiden en alt kadrolara kadar sıkıntıya düşdüğümüz anlar oluyor. İşlerden, iş ilişkilerinden dolayı yaşanan gerginlikler, iş hayatının olmazsa olmazları. Ekip çalışması, ekip içi iletişim ve iş hayatı dışında birlikte zaman geçirmek ise motivasyonu ve başarıyı artıran etkenler. Bu noktada yöneticinin önemi ortaya çıkıyor. Çiçero; "Bir örgüt, yöneticisini rastgele seçerse kaptanı yolcular arasından kurayla seçilmiş bir gemi kadar çabuk batar" diyor. Bu yüzden de lider bir yöneticinin birtakım özelliklere sahip olması gerekiyor. Etkin bir yöneticinin özellikle karar verme, gözlem ve hedef belirleme gücü olmalı. Sevk ve idare, güven duyulan, hassas, duyarlı ve nazik olması bir liderin özellikleri. Öğretme, temsil etme, dinleme, iletişim kurma, sorunları çözme, çatışmaları önleme, takım halinde çalışma eğilimi ve özeleştiri diğer olmazsa olmaz özellikler arasında. Son yıllarda hem yöneticiler, hem de çalışanlar için iş hayatında başarının sırrını öğretmeyi vaat eden kurslar açılıyor, seminerler düzenleniyor. Çoğunluğu Amerika kökenli guru'ların iş hayatında başarı kurallarını analttığı kitapları ve çeşitli araştırmaları mevcut. Üstelik bu tip kitaplar en çok satan kitaplar arasında üst sıralarda yer alıyor. Stephen R. Covey'in "Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı" kitabı en çok okunanlardan biri. Kitapta yöneticiler ve çalışanlar için öneriler dışında iş hayatında dikkat edilmesi gerekenler gerçek hayattan örneklerle anlatılıyor. Amerikalı yazar Peter Drucker'ın da yöneticilik ve çalışma hayatı üzerine çok çeşitli kitapları bulunuyor. Yaprak Özer'in "Liderlik, Yönetim, Türkiye" adlı kitabı ise özellikle kriz koşullarında yönetim inceliklerini kısa makalelerle anlatıyor. Yazarın iş hayatında yaşadıkları ve çevresinde duydukları da yazıların temelini oluşturuyor. Yoğun rekabet ortamında mücadele edebilmek ve kalıcı olmak için kendimizi gerek kitaplar okuyarak, gerek seminerleri izleyerek geliştirmemiz şart.
Yayın tarihi: 07.10.2003
1390
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.