Mahmure

İşyerinde stresi azaltmanın 8 yolu

İşyerinde stresi azaltmanın 8 yolu

Çalıştığınız yer stres yaratan bir mekana dönüşmüş olabilir. Stresi yaşadığınız yer, kimi zaman bir ofis, kimi zaman bir fabrika ya da öğrenim gördüğünüz okul da olabilir...

14.07.2009
Güncellenme tarihi: 11.12.2013 10:26
işyerinde stres

1- Zaman yönetimine dikkat

Bir listeniz olsun. Ve bu liste hem yapmanız gerekenleri hem de yapmamanız gerekenleri içersin. Bu şekilde nerede "evet", nerede "hayır" demeniz gerektiğini çok daha rahat hatırlayabilirsiniz. En önemlisi de, kendinize gerçekçi hayaller kurup, olmayacak durumlar için hazırlıklı olabilirsiniz.

2- Sakin olmayı deneyin

Çok bunaldığınız anlarda derin bir nefes alın. Sakin olun. Stresini en kolay yenmenin bir yolu da sakin olmayı öğrenmek. Bir de, vücudunuzun aynı şekilde, hep aynı enerjiyle hareket etmeyeceğinin bilincinde olun.

3- Çalışırken kısa molalar verin

Çalışırken 5 dakikalık ara vermek sizi motive eder. Bunun için oturduğunuz sandalyeden kalkın, birkaç dakikayı kendinize ayırın. Merdiven çıkın, çay için, arkadaşlarınızla konuşun. Hem bu şekilde egzersiz de yapmış olursunuz.

4- Gülümseyin

Kahkaha stresi azaltır. Çevrenizdeki insanlara gülümserken, kendiniz de istemeden mutlu olursunuz. Ama zorla gülümsemeyin, içten olun.

5- Karşınızdakini daha çok dinleyin

Çalışma arkadaşlarınız bir konuda sizinle fikir birliğinde değilse, ne olursa olsun, kendinizi kötü hissetmeyin; onları iyi dinleyin ve ortak konular belirleyin.

6- Uykuya dikkat

Uykusuzluk da stres yaratır. Uyku düzeninizi şekillendirerek kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Bu şekilde işteki konsantrasyonunuz da artar. Stresli bir günün ardından iyi bir uyku çekin.

7- Bir mentorla çalışın

Sıkıntılarınızı ve yapmak istediklerinizi paylaşabileceğiniz bir mentor bulun. Bir mentordan destek almak, hem ruhsal hem de iş dünyasında size iyi gelebilir.

8- İyimser arkadaşlar edinin

Stresinizi azaltacak iyimser arkadaşlar edinin. Onlarla birlikte olun, bir araya gelin. Hatta işyerinde de pozitif düşünen arkadaşlarınızla yan yana gelmeye özen gösterin. Keyfinizi yerine getireceklerini unutmayın.

Kaynak: Özge Ercan/Yenibiris.com

952
YORUMLAR

patronumla aynı mekanda olmak bile sinirlerimi bozuyor... gereksiz gereksiz ayrıntılar gereksiz insanlar... herkes kendi çıkarına davranıyor... bazen bakmışsınız yanınızdaki size kanka gibi davranırken ertesi gün yüzünüze bakmıyor neden çok yorulmuş... herkes çok yoruluyor ama ailemizden çok birbirimizi görüyoruz yapılacak birşey yok...

maviadaaa 10.08.2009 19:42:08

iş yerine ne kadar uykunu alıpta gitsen bi yerlerden birşeyler çıkıyor stres yaratıyor. iş yerinde stres yaşamamk istiyorsan patronun ve iş arkadaşların anlayışlı ve güleryüzlü olmalıdır. çünkü iş tek senin gülümsemene kaldıysa yandın. öyle insanlar varki laftan anlamıyor.

sempatikkbarmen 29.07.2009 20:20:49

iş yerindeki stresı azaltmanın en ıyı yolu patronun iyi olmasındandır... patron daha işe başlamadan stresli gelıorr sonrası bızden çıkıor tabıı offfff yaaaa

nrsn_1907 29.07.2009 11:19:53
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.