Mahmure

İşyerinde Stres Kilo Aldırır mı?

İşyerinde Stres Kilo Aldırır mı?

Fazla kiloların sebebinin sadece yediğiniz kurabiye ya da keklerden kaynaklandığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Kadınlar Venüs'ten Erkekler Mars'tan isimli kitabın yazarı John Gray, yeni kitabında erkek ve kadın ilişkilerini, çekişmelerini ve farklılıklarını evden alıp, işyerine götürüyor.

Yeni kitabının ismi " Mars ve Venüs İşyerinde" Peki onunun kilo almakla ne alakası var diyorsanız, Gray kitabında kadınların erkek hegemonyasının fazla olduğu işyerlerinde daha fazla stres yaşadıklarını ve bu yüzden daha çok abur cubur tüketip kilo aldıklarını yazıyor.

İnanması zor geliyor, biliyoruz ama John Gray Kadınlar Venüs'ten Erkekler Mars'tan kitabıyla beraber 12 kitabında da en çok okunan yazar olmayı başarmış bir isim ve yazdıkları hala tartışılıyor. Mars ve Venüs İşyerinde isimli kitabında ise, kadınlarla erkeklerin beraber çalıştıklarında ortaya çıkan problemler, iletişim eksikliği ve kopukluğun üzerinde duruyor. Böyle zamanlarda kadınlar yaşadıkları duygusal gerilimden dolayı kendilerini yemeğe vuruyorlar. J. Gray'e göre, erkek yöneticilerin fazla olduğu işyerlerinde, kadınların düşünce ve başarıları yeterince önemsenmezse, kadın kendini köşeye sıkıştırılmış, mücadele etmek zorunda kalan kişi olarak görüyor.

Daha da önemlisi , ihtiyaçları gün içinde gerçekleşmeyen ve kendini erkeklerin egemen olduğu bir ortamda yalnız hisseden kadın, kendini mesai bitene kadar çikolata, kahve, kek gibi yiyeceklerle oyalamaya çalışıyor. Gray'e göre kadınlar işyerinde kendi fikirlerini açığa vurma, paylaşma olanağı bulamıyorlar. Böyle ortamların tersine, kendini güvende hisseden, bulunduğu ortamlarda yeterince ilgi gören kadınların stres oranları giderek azalıyor ve yemek yiyerek stresleriyle mücadele etmek zorunda kalmıyorlar.

John Gray , hassas ve ilgiye muhtaç kadının iş yerindeki karikatürünü olabildiğince açık ve objektif yaklaşarak anlatıyor. Burada ise bir konun altını çiziyor;

" Benim burada bahsettiklerim tüm çalışan ve kariyer sahibi kadınlar için geçerli değil. Ben sadece duygusal anlamda fazlasıyla hassas, şüpheci ve ilgi görmeye ihtiyaç hisseden kadınları anlatıyorum size. Bu tip kadınlar, iş yerlerinde doğal ve günün akışına göre yaşanan bir çok olayda hep kendilerini mağdur ve haklı gösterecek sebepler aramaya çalışırlar. Sözünü kesen, fikrini onaylamayan veya bir ihtiyacını gidermeyi unutan yöneticinin bunu kasıtlı olarak yaptığını düşünürler. Erkeklerin böyle zamanlarda davranışlarının arkasında yatan geçek sebepleri hiçbir zaman anlayamazlar. "

Mesela,

-Kalabalık bir erkek topluluğunun olduğu toplantılarda kendi fikri sorulmayınca kadınlar hemen dışlandıklarını düşünürler. Oysa söz alan erkeğin konuşmacının sözünü bir an da keserek, konuya atladığını fark etmezler ya da kendileri kibar davranmak için böyle zamanlarda geri planda kalmayı tercih ederler.

-Erkekler iş yerinde karşılaştıkları problemleri kendileri çözmeyi tercih ederler. Kadınlar ise problemin sebep, neden ve sonuçlarıyla beraber derinine inmekten hoşlanırlar ve kendi fikrini sormadan tek başına sorunu çözmeye çalışan erkeğinde onun desteğini almak istemediğini düşünür, alınırlar.
Yayın tarihi: 19.02.2002
638
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.